Język
Wyświetlenia
440
L. E. 11 2

K. Ardanowski: Nie ma żadnej możliwości, żeby ktokolwiek w Polsce legalnie uprawiał GMO

Proponowane przez nas przepisy zamykają możliwość, aby ktokolwiek w Polsce legalnie uprawiał GMO – zapewnia poseł Krzysztof Ardanowski, wiceszef sejmowej komisji rolnictwa.

Wczoraj połączone komisje rolnictwa i środowiska pracowały nad projektem ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Autorem oryginalnego projektu jest resort środowiska. W pierwotnym zamyśle ustawa pozwalała na tworzenie specjalnych stref, w których możliwa byłaby uprawa roślin modyfikowanych genetycznie.

Jednak specjalna sejmowa podkomisja po kilkumiesięcznych pracach i wielu istotnych poprawkach przedstawiła nową wersję tego projektu.

Ta propozycja sprawia, że Polska będzie krajem wolnym od GMO – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Ardanowski. Jak dodaje, Polska musi respektować wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i nowy projekt to uwzględnia.

Zapis jest taki, że tak jak w każdym kraju europejskim będzie prowadzony specjalny rejestr, ale z takimi warunkami, że jestem tego absolutnie pewien, że nie ma żadnej możliwości, żeby ktokolwiek w Polsce legalnie uprawiał GMO. Są również ogromne kary pozbawienia wolności za próbę oszukania państwa. Zresztą będą również zaplanowane specjalne kontrole instytucji, które za to odpowiadają. Projekt, który przedstawił minister środowiska, poprawiony przez podkomisję, którą kierował poseł Jan Duda, odpowiada tym zabezpieczeniom, które są skuteczne i realne, a jednocześnie czy się podoba w Brukseli, czy nie będą musiały być zaakceptowane, jako nasze narodowe stanowisko – wskazuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Ardanowski.

Projekt wypracowany przez podkomisję likwiduje możliwość tworzenia specjalnych stref GMO, co było dopuszczone w jego pierwotnej wersji.

Wczoraj podczas wspólnego posiedzenia komisji rolnictwa i środowiska posłowie omówili część zapisów; dalsze prace nad ustawą mają odbyć się na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Wtedy też prawdopodobnie odbędzie się drugie czytanie projektu.

RadioMaryja.pl
matjar
Drodzy Polacy!

Z nieukrywanym niepokojem obserwujemy w ostatnich dniach i miesiącach zbywanie kolejnych obszarów naszej niepodległości i niezależności przez obecny rząd deklarujący patriotyzm i przywiązanie do wolności.

Daleko posunięta poprawność polityczna i unikanie w debacie publicznej faktów i poruszania wielu ważnych spraw uderza w fundamenty naszego bezpieczeństwa i suwerenności. Jest …
Więcej
katarynka
A promocja zdrowego stylu życia też ma tło ekonomiczne. W czasie kiedy jednych się eksterminuje (zła opieka medyczna), innych się tresuje, by wydatki na cele medyczne lepiej kontrolować, no bo dlaczego palacz ma zwalać się na głowy niepalących?
A ja zapytam dlaczego mam płacić za cudzy syfilis? Wywindujcie ceny antykoncepcji tak jak ceny tytoniu, żeby była dla bogatych. Będzie chociaż bardziej … Więcej
baranek
Fruwajace w powietrzu pyłki roslinne z roślin GMO nie potrzebują paszportu i wizy, by przyfrunąc z zagranicy i zapylać polskie rosliny
Traper
Ardanowski - znowu jakieś, chyba sfabrykowane, "polskie" nazwisko!
Traper
Skąd ten poseł jest taki pewny, że nie będzie GMO w Polsce, skoro podpisali nowy projekt bez czytania, a wcześniej nie dopuścili wszystkich osób, które ze strony społecznej przyjechały z całej Polski na to posiedzenie? Po prostu znów kłamią! Ciągle kłamią ci PIS-owcy! Po kiego licha im jakiś "rejestr", skoro MAJĄ NIE DOPUŚCIĆ DO UPRAW GMO? Nie słuchajcie tych kłamstw obecnie rządzących, … Więcej
katarynka
Muszę przyznać niesamowitą odwagę na części prawicy, że w czasach kiedy wieją tak niepewne wiatry historii, chcą przepychać karę śmierci, ostatecznie samemu podkładając głowę pod topór..
Chyba, że to wiara we własne siły pcha ich do tych radykalnych rozwiązań. Albo też nie liczą się z głowami potencjalnych ofiar tzw. prawicy farbowanej.
ZBM
Wszystkie eksperymenty na GMO, które prowadzą w Polsce placówki naukowo-badawcze, powinny być natychmiast przerwane a materiał GMO spalony. Za wprowadzenie do Polski GMO powinna być ogłoszona kara śmierci. I tyle w tym temacie.
ZBM
To, dlaczego, Panie pośle PiS, wprowadzacie przepisy wymagane do zalegalizowania GMO w Polsce? Cierpicie na schizofrenię że co innego nam mówicie a co innego robicie? A co to za problem dla przestępcy aby za miliardową łapówkę (od np. Monsanto) pójść na 3 lata do więzienia albo zmienić w przepisach odległość wymaganą do uzgodnień? A jeśli rośliny GMO pojawią się to strzeli Pan sobie w głowę czy … Więcej
katarynka
Ja myślę, że dużo traci. Z niedużej działki można solidnie zaopatrzyć spiżarkę i jeszcze rodzinę obdzielić. Suma sumarum na skalę kraju to kupa kasy uciekająca korporacjom i straty w podatkach.
katarynka
Czy wobec tego będą kontrole w ogródkach przydomowych w terminach bliższych lub dalszych?
Mam nadzieję, że te wariacje wokół GMO nie posłużą kiedyś jako bat na drobnego "uprawiacza" marchewki.
Jak się widzi zafiksowanie władz na punkcie uszczelniania wszystkiego i wyższej kontroli, to można się nieco obawiać. "Uprawiacz" marchewki nie kupi jej w markecie, ciekawe ile państwo traci na potencjalny… Więcej