Clicks205
Ewelina Anna
11

Ile procent kłamstwa w prawdzie tworzy kłamstwo?

.

Św. Tomasz mówił o dobru jakie widać nawet w złych ludziach, a nawet złych duchach, w których ręka Boga nie przestaje być widoczna choćby w ich inteligencji, którą stworzył Bóg, i samym istnieniu, które jest dobrem. To znaczy, że mamy się od szatana uczyć prawdy? Chyba jasne, że nie. Tak odblaski bożej doskonałości w stworzeniu nie dadzą się zetrzeć z niczego, co jest, ale nie znaczy to, że to służy Bogu. Istoty rozumne czy rzeczy nie zawsze wybierają służbę prawdzie i rzeczy są używane nie zawsze w dobrym celu.

Piękno kamieni i kruszców, którymi się ozdabia pogańskie świątynie jest tak samo widoczne, kamienie drogocenne mają tę samą wartość co te same, zdobiące kościoły katolickie i naczynia liturgiczne, ale służą czemu innemu. Ludzka inteligencja stworzona przez Boga nawet doskonała, w innych religiach służy kłamstwu. Tak tylko w Kościele jest złożona prawda, dąjąca zbawienie. Inne religie, kulty, obrzędy nie katolickie, choćby nie wiem jak pięknie wykorzystujące stworzenie do czci innego niż Boga w Trójcy Jedynego, pochodzą albo od samego człowieka albo od szatana, który przecież przeciwko Bogu zbuntował nie to, co sam stworzył, tylko to, co zostało mu dane przez Boga.

Ludzki rozum uczciwie szukający Boga na Jego istnienie znajduje dowody rozumowe. Więc widać w człowieku także poza Kościołem dążenie do poznania prawdy. Ale ta prawda leży jedynie w Kościele i tu jest niezabrudzona błędem. Poza Kościołem jest niepełna, zafałszowana i poza Objawieniem kieruje na bezdroża.

Mamy więc w Sumie Teologicznej piękne bo prawdziwe i rozumne, czyli katolickie spectrum "iskier prawdy" w innych religiach. Trzeba czytać Tomasza z Akwinu, on to wszystko doskonale porządkuje.
Chcący likes this.
Chcący
Tak łopatologicznie rzecz ujmując: Nie ma kłamstwa bez prawdy. Nie ma zła bez dobra. Bo Bóg wszystko stworzył jako dobre. Zło, to tylko podziurawienie, skutkujące nieporządkiem dobrych elementów stworzonych. W związku z tym zapytałbym ile procent prawdy może być w kłamstwie. I w pewnym sensie w każdym kłamstwie jest 100 procent prawd, i 100 procent kłamstwa. Mówiąc o prawdach użyłem liczby …More
Tak łopatologicznie rzecz ujmując: Nie ma kłamstwa bez prawdy. Nie ma zła bez dobra. Bo Bóg wszystko stworzył jako dobre. Zło, to tylko podziurawienie, skutkujące nieporządkiem dobrych elementów stworzonych. W związku z tym zapytałbym ile procent prawdy może być w kłamstwie. I w pewnym sensie w każdym kłamstwie jest 100 procent prawd, i 100 procent kłamstwa. Mówiąc o prawdach użyłem liczby mnogiej, a o kłamstwie pojedynczej celowo.

Warto tu dodać, że w pogańskich religiach znajdują się obrazy, zagrabione i wykoślawione przez małpy-diabłów- uzurpatorów, ale tak na prawdę przygotowane dla Chrystusa
peccatoribus likes this.