Clicks147
tr.news

Sert Modernist Francis, Her Yerde "Sertlik" Görüyor

Papa Francis, 10 Eylül’de Madagaskar’dan Roma’ya giden uçağında düzenlenen basın toplantısında, “Ben bölünmelerden korkmuyorum. Bunların gerçekleşmemesi için dua ediyorum” dedi.

Sıkça eleştirildiği ABD'deki bölünmeden korkup korkmadığı sorulan Francis, eleştirilerin yalnızca Amerika’dan değil, “her yerden” geldiğini söyledi.

Ardından, “Kilise'de birçok bölünme olduğunu” ve “Hristiyan olmayanların” her zaman “bölünmeyi bir seçenek” olarak gördüğünü söyleyerek saldırdı. “İdeolojilerin doktrine dönüştüğünü” ve ardından “bölünme olasılığının geldiğini” itiraf etti. İdeolojilerle kirlenmenin Francis'in kendi magisterium'unda da önemli bir sorun olduğu görülüyor.

Papayı eleştirmek söz konusu olduğunda, “neyi sevmediğinizi söylemek, bir makale yazmak ve bir cevap istemekten" bahsediyorsak bu “ sadıkçadır” [Fransızcada “hukuk” anlamına gelen “loi”den türetilmiş bir kelime]. Bunun yerine, "diyalog kurmadan", bir cevap istemeden bir eleştiriyi dile getirmek "Kilise'yi sevmemek" anlamına geliş. Bugüne kadar Francis, Dubia Kardinalleri ile diyaloğu reddetmişti.

"Papa'yı değiştirmeyi" istemek, Francis'e göre "bir bölünmedir". Francis'in gerçeğe atıfta bulunmadan sadece sosyolojik bir seviyede tartışması dikkat çekici.

Tıpkı II. İoannes Paulus gibi [sadece} aynı sosyal meselelerde konuştuğunu söyleyerek kendisini savundu. “Ama bazıları "bu papa çok komünist' diyor” diye ekledi.

Daha sonra Katolikler'e (kimler tarafından?) dayatıldığı iddia edilen “kuru ahlak” konusunda adeta çılgına döndü. Francis, bunun “sertliğe” yol açtığını söyledi ve Kilise içerisinde “bugün çok fazla sertlik okulumuz var” dedi (ki bu doğru olamaz, çünkü Francis Kilisesi ahlaki skandallarla doludur).

Ancak Francis için ahlakı ciddiye almak "yarı-bölünmecidir" ve "kötü bir şekilde sona erecek." Bu nedenle Francis, "sert" olanlara karşı öfkeyle devam etti: "[Sert] olan Hristiyanları, piskoposları, rahipleri [sert] gördüğünüzde, bunun arkasında sorunlar olduğunu bilin. İncil'in kutsallığında bu yok." Francis'in kendisi de katı bir Modernist.

#newsTgqntxmaex