Clicks21
tr.news

İstifa Zamanı: Kardinal O’Malley’in Çifte Standardı

Kendisini büyük suiistimal soruşturmacısı olarak tanıtan Boston Kardinali O’Malley, Pazartesi günü, Kardinal Theodore McCarrick tarafından yapılan tacizleri ayrıntılı olarak açıklayan bir mektubu göz ardı ettiğini itiraf etti.

Bu olay, 2015'te bilinir hale geldikten bir ay sonra gerçekleşmiş. New Yorklu Peder Boniface Ramsey, Kardinal McCarrick’in eşcinsel tacizleri hakkında kendisine bir mektup yazmıştı.

Boston Kardinali, bu tacizler hakkında ya da "bir çalışan tarafından ele alınan" Ramsey mektubu hakkında bir şey bildiği iddiasını reddetti. O sırada McCarrick, Papa Francis ve kilise karşıtı medyayı destekleyen etkili bir liberaldi.

O’Malley şimdi Ramsey'den “uygun bir şekilde cevap vermediği için” özür diledi.

Fakat O'Malley'in özrü bir anlam ifade etmiyor çünkü Francis, 20 Ağustos'ta, “af dilemek ve yapılan zararı telafi etmeye çalışmak için hiçbir çabanın yeterli olmayacağını” açıkladı.

Benzer hatalar noktasında, O’Malley, Saint Paul ve Minneapolis Başpiskoposu John Niensted veya Kansas-Saint Joseph Piskoposu Robert Finn'in istifasının adeta sözcüsü haline gelmişti.

Şimdi, kendi ilkelerini takip etme ve istifa etme zamanı.

Resim: Sean O'Malley, © Roman Catholic Archdiocese of Boston, CC BY-ND, #newsXpxwnyeacn