Clicks152
tr.news

Francis, Zanchetta Skandalında Boğuluyor

Arjantin gazetesi ElTribuno.com, 21 Şubat tarihinde, eski Orán Piskoposu Gustavo Zanchetta hakkında Nisan 2016 tarihli bir raporun beş sayfasını yayınladı.

Rapor üç eski piskopos vekili ve iki Orán monsenyörü tarafından imzalandı.

Papa Francis'in 2015'ten beri Zanchetta skandalı hakkında bir şeyler bildiğini ve Vatikan muhabiri Alessandro Gisotti'nin bu konuda yalan söylediğini doğruladı.

Rapor, Zanchetta’nın çöküşünün Eylül 2015’te, sekreteri Luis Díaz’dan, cep telefonuna gelen resimleri indirmesini istediğinde başladığını gösteriyor. Díaz bunu yaparken, Zanchetta'nın başkalarına WhatsApp yoluyla mastürbasyon yaparken çekilmiş çıplak resimlerini keşfetti.

Buenos Aires Kardinali Poli, Papalık Elçisi Emil Tscherrig ve Papa Francis konuyla ilgili bilgilendirildi. Bir ay sonra Zanchetta, Francis tarafından çağrıldı. Zanchetta, kendi yatak odasını göstermelerine rağmen fotoğrafların sahte olduğunu söyledi.

Rapor, Zanchetta'yı ilahiyat öğrencileriyle “garip bir ilişki” içinde olmakla suçluyor.

Zanchetta, bir el feneri yardımıyla gecenin ortasında gençlerin odalarını ziyaret etti ya da uyandıklarında, kendisine masaj yapmalarını istedi. Yataklarına oturdu, onları alkol almaya teşvik etti ve daha yakışıklı olanlara ayrı bir özen gösterdi.

İlahiyat öğrencilerinin mektuplarıyla birlikte yayınlanan ikinci bir rapor, 2017'de öğrencilerin tacizleri açığa çıktığında Zanchetta'yı istifaya zorladı. Kısa süre sonra, Francis onu Vatikan'a atadı.

#newsUqsktopfjq