Clicks2.5K
pl.news
11

Bractwo św. Piusa X: kwietniowy list oskarżający Franciszka o herezję to "strata czasu"

W niepodpisanym i całkowicie przeciętnym oświadczeniu z 17 maja Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) uderzyło w kwietniowy list oskarżający papieża Franciszka o herezję, pod którym do dziś podpisało się 85 duchownych i uczonych.

Oświadczenie opublikowane na FSSPX.news stwierdza, że list jest pisany z [rzekomo] zbyt wąskiej perspektywy i nazywa go "podejście radykalnym", które jest "skazane na porażkę".

Po działaniach poza oficjalną jurysdykcją Kościoła FSSPX twierdzi nawet, że w liście "brak jest szacunku do legalnej władzy".

Zaznacza też, że "problemy nie zaczęły się wczoraj", z czym akurat nikt nie dyskutuje, nazywając obecny pontyfikat "dojrzewaniem owocu", który już był "zatruty".

Co zaskakujące, w oświadczeniu brak odniesienia do treści listu, a zamiast tego toczy się dyskusja, czy może on przynieść odpowiednie "skutki" albo czy jest "grzeczny" i "ma szanse na sukces". Twierdzi się tam nawet, że jego "klęska może ośmieszyć autorów i ich powody".

List został nawet nazwany "stratą czasu", co każe zapytać, dlaczego FSSPX w ogóle się nim zajmuje.

Grafika: © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-SA, #newsGfujwxbnpt
Czy ktoś szerzej o tym liście usłyszał? Zamiecione pod dywan, sygnatariuszy się podda represjom i zniszczy, psy szczekają, karawana jedzie dalej.
Schizma nie jest najgorszym rozwiązaniem, kiedyś przyjdzie w końcu taka konieczność opuszczenia nierządnicy.
Temat nieuczciwie wyrwany z kontekstu całego listu FSSPX. Bractwo św. Piusa X krytykuje nie tylko Bergoglia, ale przede wszystkim Sobór Watykański II i wszystkich papież od Jana XXIII. Jest ta całkiem słuszne, gdyż Sobór Watykański II był jednym, który zaprzeczył wszystkim poprzednim Soborom - był więc heretycki. Ponad to, Bergoglio jest wprawdzie większym niszczyciele Kościoła niż Luter, ale …More
Temat nieuczciwie wyrwany z kontekstu całego listu FSSPX. Bractwo św. Piusa X krytykuje nie tylko Bergoglia, ale przede wszystkim Sobór Watykański II i wszystkich papież od Jana XXIII. Jest ta całkiem słuszne, gdyż Sobór Watykański II był jednym, który zaprzeczył wszystkim poprzednim Soborom - był więc heretycki. Ponad to, Bergoglio jest wprawdzie większym niszczyciele Kościoła niż Luter, ale jego posoborowi poprzednicy też w nie małym stopniu Kościół zdewastowali. Chociażby przez Novus Ordo Missae, oraz heretycki ekumenizm realizowany według Nostra Aetate.
Canis Domini ~ likes this.
1. Tutejsze streszczenie jest zgodne z szerszym kontekstem złych zmian posoborowych: "Zaznacza też, że "problemy nie zaczęły się wczoraj", z czym akurat nikt nie dyskutuje, nazywając obecny pontyfikat "dojrzewaniem owocu", który już był "zatruty"."
2. Jeśli według Ciebie: "Bergoglio jest wprawdzie większym niszczyciele Kościoła niż Luter"; to cały Kościół powinien rozeznać kim jest "Bergoglio" …More
1. Tutejsze streszczenie jest zgodne z szerszym kontekstem złych zmian posoborowych: "Zaznacza też, że "problemy nie zaczęły się wczoraj", z czym akurat nikt nie dyskutuje, nazywając obecny pontyfikat "dojrzewaniem owocu", który już był "zatruty"."
2. Jeśli według Ciebie: "Bergoglio jest wprawdzie większym niszczyciele Kościoła niż Luter"; to cały Kościół powinien rozeznać kim jest "Bergoglio" i jaką rolę pełni w stosunku do żyjącego papieża Benedykta XVI, a szczególnie duchowni teolodzy, kanoniści i filozofowie z FSSPX. (nie tylko świeccy Salza & Siscoe). A nie zamiatać pod dywan...
Faustinus and 2 more users like this.
Faustinus likes this.
Quas Primas likes this.
Weronika....S likes this.
Canis Domini ~ przeczytałem i tutejsze streszczenie prawdziwie oddaje zamiary tego listu. Czyli rozciągnięcie winy indywidualnej za herezje Franciszka na cały Kościół, w tym kilku papieży. p.s. W błędnym wnioskowaniu FSSPX, i większości modernistów w Kościele jest fałszywa bazowa przesłanka, że oprócz Franciszka nie ma innego papieża (Benedykta XVI) ponieważ zrezygnował i że nie jest papieżem. …More
Canis Domini ~ przeczytałem i tutejsze streszczenie prawdziwie oddaje zamiary tego listu. Czyli rozciągnięcie winy indywidualnej za herezje Franciszka na cały Kościół, w tym kilku papieży. p.s. W błędnym wnioskowaniu FSSPX, i większości modernistów w Kościele jest fałszywa bazowa przesłanka, że oprócz Franciszka nie ma innego papieża (Benedykta XVI) ponieważ zrezygnował i że nie jest papieżem. Rzeczywistość jest niestety odmienna i jej przyjęcie prowadziło by do formalnej schizmy i powstania małego Kościoła pod zwierzchnictwem pp Benedykta w przypadku zadeklarowania mu lojalności...
Warto przeczytać całość tego artykułu (nie oświadczenia) który ukazał się na fsspx.news:
fsspx.news/…/regarding-open-…
Quas Primas and 2 more users like this.
Quas Primas likes this.
Weronika....S likes this.
GracjanJan likes this.