Clicks103
tr.news

Kardinal Etchegaray, Başpiskopos Lefebvre'nin “Ateşli Rakibi” İdi

FSSPX.News sitesinde yayınlanan bir habere göre, 4 Eylül'de hayatını kaybeden 96 yaşındaki Kardinal Roger Etchegaray, Fransız piskoposları ile Aziz X. Pius Rahip Kardeşliği'nin (SSPX) kurucusu Başpiskopos Marcel Lefebvre arasındaki çatışmanın ana tanıklarından biriydi.

“Modernitenin” zorluklarını bir bir elerken ve hayati konsil “reformlarını” inatla uygularken, rahipliğin ve ayininin başarılı bir şekilde yenilenmesinde Lefebvre'Ye “vahşice muhaliflik” yapmıştı.

70'lerin başında, Lefebvre'nin İsviçre'nin Ecône kentindeki reformcu ilahiyat okulunun “başarısızlığa mahkûm” ve “altı ay içinde ortadan kalkacak” vahşi bir okul olarak nitelendirdi. Gerçekte ise Fransız konsili piskoposlarının ilahiyat okulları birbiri ardına çöktü.

Her ne kadar Etchegaray bir piskopos olarak başarısız olmuş olsa da, II. İoannes Paulus, kendisini Kardinal ve Assisi senkretizmin baş yürütücüsü konumuna getirmişti.

İoannes Paulus ayrıca, kendisini, 2000 yılında, İoannes Paulus’un dünya için “büyük özür” hamlesinin mimarı olduğu “Büyük Jübile Komitesi”nin başkanı olarak atamıştı.

Etchegaray hatalarından bir şeyler öğrenemedi. Tüm bunlara rağmen, Eylül 2012'de La Croix'te “Lefebvre yanlılarıyla olası bir yakınlaşmadan” “korktuğunu” yazdı.

Resim: Roger Etchegaray, © ktabkbih.net, CC BY-SA, #newsUyxnihkvao