Wyświetlenia145
Anty_modernista
11

Burza w Portugalii. Biskup zanegował dziewictwo Maryi, potem wycofał się z herezji

Biskup Porto Manuel Linda podczas świątecznego wywiadu dla jednego z największych portugalskich portali „Observador” wygłosił pogląd – jeżeli nie wprost uderzający w dogmat o dziewictwie Maryi, to poważnie go naruszający. Po jakimś czasie od publikacji, do treści artykułu zostały wprowadzone poprawki – biskup najwidoczniej zrozumiał swój błąd.

W wywiadzie bp Linda wraz z teologiem ks. Anselmo Borgesem „rozprawiają się” z popularnymi mitami dotyczącymi świąt Bożego Narodzenia. Zamiast zatrzymać się np. na grudniowej dacie świąt czy rzeczywistej dacie narodzin Zbawiciela, duchowni zaatakowali wprost niektóre z dogmatów Kościoła Katolickiego, takie jak boskie poczęcie Jezusa Chrystusa czy Dziewictwo Najświętszej Maryi Panny.
W pierwotnej wersji publikacji padło sformułowanie: „Jezus nie był synem kobiety-dziewicy, wyjaśniają zarówno ojciec Anzelm Borges jak i biskup Manuel Linda”. Słowa te wywołały ogromne poruszenie wśród katolików w Portugalii, ale i poza tym krajem. W ostrych słowach taką postawę skrytykowali autorzy bloga „Rorate-Caeli”, którzy zamieścili oryginalną wersję artykułu, określając zawarte w nim sformułowania mianem herezji i bluźnierstwa. Poniżej prezentujemy wypowiedzi w już poprawionej wersji.

„Jezus został poczęty ze związku Maryi z Józefem jak każdy inny człowiek (…) dziewictwo Maryi jest tu ukazane jako metafora przedstawiająca Jezusa jako wyjątkową osobę” – wskazywał ks. Borges. Dodatkowo, bp Linda wyjaśniał, że „nigdy nie powinniśmy odnosić się do dziewictwa Maryi w znaczeniu fizycznym. Stary Testament wskazuje, że Jezus miał począć się z dziewicy, córki Izraela, która była prosta, pokorna i uniżona. To jest jednak odniesienie do całkowitego oddania się tej kobiety Bogu. Dar bycia matką Boga uzyskała jedynie dzięki jej niepodzielnemu sercu. Najważniejsze w tym wszystkim jest pełne zawierzenie się Bogu”.
Biskup Porto na potwierdzenie tej tezy wskazał, że „jest wiele kobiet z naruszoną błoną dziewiczą, które są całkowicie oddane Bogu. Jest także wiele kobiet z nienaruszoną błoną, które są jednak dalekie od Boga.”

Ks. Anselmo Borges tłumaczył natomiast praktyczne wyjaśnienie metafory dziewictwa: „W moim kraju żył pewien wspaniały człowiek. Nie uczył się w tym kierunku, lecz potrafił uzdrawiać. Miał taki dar. Wtedy ludzie zaczęli mówić na podkreślenie jego wyjątkowości, że otrzymał go już będąc w łonie matki. Podobnie ludzie określali Jana Chrzciciela, kuzyna Jezusa, który narodził się z Elżbiety będącą kobietą w podeszłym wieku.”

Słowa mianowanego przez Franciszka na ordynariusza największej portugalskiej diecezji biskupa Lindy, spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem i oburzeniem wiernych. W tym kontekście warto zaznaczyć, że już wcześniej biskup w jednym z wywiadów „z niepokojem” patrzył na zjawisko renesansu tradycyjnej Mszy, które przyciąga młodzież i intelektualistów.

„Linda (…) nie byłby pierwszym teologiem katolickim, który znalazł „metaforyczną” interpretację cudownej rzeczywistości naszej wiary. Istnieje już niestety długa lista katolickich myślicieli, którzy twierdzą, że prawie wszystko, co jest niewytłumaczalne w Ewangelii lub w naszej wierze ma jedynie znaczenie duchowe lub symboliczne. Jest to mentalność, która zdradza nieufność w nadprzyrodzonych rzeczywistościach. W każdym razie mamy nadzieję, że Wasza Ekscelencja może w sposób zadowalający wyjaśnić to straszne nieporozumienie” – komentuje słowa biskupa portal Infovaticana.com.

W drugi dzień swiąt Bożego Narodzenia biskup, najpewniej w reakcji na poruszenie, jakie wywołały jego słowa, wycofał się z heretyckich deklaracji i wyjaśnił, że broni dogmatów Kościoła katolickiego dotyczących Najświętszej Maryi Panny, w tym Jej dziewictwa. W oświadczeniu dla Observadora biskup zapewnił, że “pozostaje całkowicie wierny nauczaniu Kościoła na temat dziewictwa Matki Bożej”.
Mimo wszystko zachęcamy naszych Czytelników do modliwty przebłagalnej za słowa portugalskiego hierarchy. Zwracamy również uwagę na to, jak ważna jest reakcja katolików świeckich na herezje – możemy bowiem szybko sprawić, że zainteresowany wycofa się z błędu, co z pewnością przysłuży się zarówno jemu, jak i wiernym, których ma za zadanie nauczać.

Źródło: observador.pt / rorate-caeli.blogspot.com / infovaticana.com / elplural.com

PR, kra

www.bibula.com
Edgar71
To niesamowite, że ktoś taki doszedł do godności biskupiej. Przebił nawet biskupów niemieckich.
Edgar71 lubi to.