Clicks322
tr.news

Vatikan, Pell'in Aleyhindeki Kişileri Destekledi Mi?

Henry Sire, Diktatör Papa adlı kitabında, pek çok kişinin Kardinal George Pell'in düşmanlarının kendisine karşı asılsız suçlamalar yönelttiğini düşündüğünü yazdı.

Vatikan finansmanı temizlemeye çalışan Pell'e karşı yapılan cinsel taciz suçlamaları ile Pell'e karşı iç muhalefet sırasında yaşanan alevlenme arasındaki tesadüflere işaret ediyor.

Şubat 2015'de Pell, çeşitli Vatikan piskoposluklarında bilançolarda görünmeyen 1,4 milyar Euro'nun olduğunu keşfetmişti.

Sire'ye göre, Pell'in düşmanları, özellikle de Pell'i “baş düşman” olarak gören Kardinaller Calcagno, Versaldi, Bertello ve Parolin'i harekete geçirdi.

Pell defalarca Francis'ten Calcagno'nun Vatikan Vakfı Başkanlığı (APSA) görevinden azledilmesini istedi. Francis ise yanlış yönetime dair kanıta ihtiyacı olacağını söyledi. Pek çok kanıt sunulsa bile Francis neredeyse her gece yemek yediği Calcagno'yu korudu.

Avustralya’da polis, aslı astarı olmayan suçlamalara dayanarak Pell’i sürekli göz hapsinde tuttu. Özel bir görev gücü 2016 yılında Roma'da Pell ile röportaj yaptı.

Haziran 2017'de, Pell'i yargılamak için karar alındı. Pell ise hiçbir zaman yaşanmamış olan cinsel istismardan suçlu bulunduğu Avustralya'ya döndü.

Henry Sire'ye göre, Kardinal Parolin 19 Haziran 2017'de, Pell'e karşı bir dava açılacağını Avustralyalı Papalık Elçisi dolayısıyla biliyordu. Bir gün sonra Vatikan'ın mallarını temizleme konusunda Pell'ın sağ kolu Libero Milone'u istifaya zorladı.

Resim: George Pell, © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-SA, #newsQsjzqrbggc