Dil
Tıklamalar
46
tr.news

L'Espresso, Kardinal Rodríguez'e Karşı Suçlamaları Yeniliyor

Francis yanlısı L'Espresso gazetesi, 5 Şubat tarihinde, Honduras'ın Tegucigalpa kenti Kardinali Oscar Rodríguez Maradiaga hakkındaki suçlamalarının arkasında duruyor.

Aralık ayında, İtalyan dergisi Rodríguez'i Tegucigalpa Katolik Üniversitesi'nden yılda 500.000 Euro almak ve Londra'daki karanlık yatırımlarda 1,2 milyon dolar harcamakla suçlamıştı.

Rodríguez ödemelerin kendisine, kişisel nedenlerle değil piskoposluk projeleri için yapıldığını söyledi.

Ancak L'Espresso, ödemelerin Rodríguez'in özel hesabına gittiğini, başpiskoposlardan birinin hesabına gitmediğinin altını çizdi. Rodríguez'in yardımcı piskoposu Juan José Pineda da parayı nakit olarak aldı.

L'Espresso, bu büyük miktarların Rodríguez'in Eylül 2017'deki Ad-Limina ziyareti sırasında Vatikan'a sunduğu bilançolara dahil olmadığını gösteriyor. Bilançolarda ayrıca Pineda'nın hükümetten aldığı bir milyon Euro değerindeki piskoposluk yardımına ilişkin bir kanıt yok.

Başka bir suçlama da, 22 yıl boyunca Honduras'ın Vatikan elçiliğini yapmış olan Alejandro Valladares'in dul eşi Martha Alegria Reichmann'a dayanıyor. Ailenin yakın arkadaşı olan Rodríguez, çiftin tüm tasarruflarını Rodríguez'in 1, 2 milyon Euroluk yatırımını kaybetmesine neden olan Londralı banker Youssry Henien'e yatırım yapmaya ikna etti. Reichmann, Şubat 2015'te paranın gittiğini fark etti. Henien'e veya Rodríguez'e ulaşma girişimlerinden ise herhangi bir cevap alınamadı.

Rodriguez bugüne kadar kendisine karşı yapılan eleştirilerin Papa Francis'in "reformuna" yönelik saldırılar olduğunu söyleyerek kendini savundu.

Resim: Oscar Rodríguez Maradiaga, © Gabriele Merk, CC BY-SA, #newsGcxvcfmjhm