Tıklamalar49
tr.news
1

Vatikan Doğruladı: "Çin'deki Katolik Kilisesi, Rejime Kurban Edilecek"

Vatikan Devlet Sekreteri Pietro Parolin'e göre, yeraltında yaşamaya zorlanan Çin'deki Katolik Kilisesi ve devlet kontrolündeki Rejim kilisesi "iki ayrı Kilise değil, müminlerden oluşan iki topluluktur". 31 Ocak tarihinde La Stampa'ya konuşan Parolin, bu kiliselerin "imanlarını birlikte yaşamalarını" istiyor. [Elbette, Komünist denetim altında]

Parolin, [Katolik Kilisesi'nin] çekeceği acılarını tahmin edebiliyor, "Eğer birisinden küçük veya büyük fedakarlık yapması isteniyorsa, bunun politik bir anlaşmanın bedeli olmadığı herkese açıkça ifade edilmelidir." Bu inkârıyla birlikte Parolin, malumu ilam ediyor.

Kardinal, "her şey tamamen açık ve anlaşılır görünmüyor" olsa bile, "Peter'ın Halefine sadakat" ve "tam itaat" talep ederek tartışmalı konumunu zorla dayatmaya çalışıyor. Ayrıca, "dünyevi mantığa cevap vermiyor olsa da güven" çağrısında bulunuyor ve güç kazanmak amacıyla kısa vadede iyiyi, kötüye feda etmenin, dünyevi mantığı da beraberinde getirdiğini söylüyor.

Parolin, kelimeleri değiştirmenin gerçeği de değiştireceğine inanıyor gibi görünüyor, "Güç, ihanet, direniş, teslimiyet, çatışma, başarısızlık ve uzlaşma gibi ifadeler, hizmet, diyalog, merhamet, af, uzlaşma, işbirliği ve topluluk gibi diğerlerine yer açmalıdır."

Ayrıca, Papa Francis'in Çin rejimi ile olan temasları şahsen takip ettiğini de doğruluyor ve "Tüm çalışma arkadaşları kendisiyle uyumlu hareket ediyor" dedi.

Papaz sınıfına karşı olan hükümetleri memnun etmek için Katoliklerden kurtulmaya çalışmak Vatikan'da bir gelenek haline geldi: XIII. Leo, Fransa'daki siyasi Katolikliği Mason hükümeti uğruna feda etmişti ve XI. Pius, Meksikalı Cristeros ile aynı şeyi yapmaktan geri durmamıştı.

Resim: Pietro Parolin, © wikicommons, CC BY-SA, #newsAeopoumbdl
BroDomain ve bir kullanıcı daha bunu beğendi.
BroDomain bunu beğendi.