Clicks48
tr.news

Kardinal Marx, Dünyaya Yalan Sölüyor: "Ben, Hiçbir Zaman Eşcinsel Kutsamayı Savunmadım"

Münih Kardinali Marx, 19 Şubat tarihinde, Ingolstadt'daki Alman Piskoposlarının devam eden toplantısına başlamadan önce düzenlediği basın toplantısında "eşcinsel çiftlerin halka açık olarak kutsanmasından hiç bahsetmedim" diyerek dünyayı şaşkına çevirdi; derhal ekledi, "Fakat konu buralara geldi."

Kelimelerle oynayan Marx, 3 Şubat'ta Bayerischer Rundfunk'a konuşurken "Segnung" (kutsama) istememiş, bunun yerine, özellikle de liberaller arasında "kutsama" ile eş anlamlı olarak kullanılan "Zuspruch" kelimesini tercih etmişti.

Bununla birlikte, Bayerischer Rundfunk'un röportajı "Eşcinsel çiftlerin kutsanması mümkündür" başlığı altında ilk kez yayımladığında Marx buna itiraz etmemişti. Alman Piskoposların web sayfası olan katholisch.de, 3 Şubat'ta "Marx eşcinsel çiftlerin kutsanmasını mümkün olduğunca değerlendiriyor" yazmıştı. Yine, Marx yine ağzını kapalı tutmuştu.

Şimdi, birdenbire her şeyi reddetti. "Duyurma ve reddetme", aldatıcı politikacılar tarafından, insanları çirkin tekliflere alıştırmak ve bu önerileri toplumsal olarak kabul edilebilir hale getirmek için kullanan ünlü bir taktiktir. Eşcinsel sözde evliliğin kutsanmaları Alman Kilisesi'nde zaten yapıldı ve piskoposlar onları durdurmak için hiçbir şey yapmadı.

Resim: Reinhard Marx, © Raimond Spekking, CC BY-SA, #newsNflmrobqyt