Clicks2.3K
pl.news
2

Austria: raport z katedry wbrew woli Watykanu

Skandal wstrząsnął diecezją Gurk-Klagenfurt w Austrii i dotknął jej byłego modernistycznego biskupa, Aloisa Schwarza (66), przeniesionego w maju przez Franciszka do większej diecezji Sankt Pölten.

Przez ponad dekadę Schwarz - będąc biskupem Gurku w latach 2001-2008 - był oskarżany o romanse z dwiema kobietami. Zawsze zaprzeczał.

Po promocji Schwarza do Sankt Pölten oskarżenia pojawiały się na nowo. Dotyczyły jego zarządzania, sposobu życia, przywództwa polityki HR, stylu komunikacji i finansów diecezji.

W związku z tym katedra w Gurk stworzyła grupę roboczą, która miała przygotować raport. Jednak do jego publikacji 11 grudnia nie dopuściła rzymska Kongregacja ds. Biskupów.

Katedra sprzeciwiła się jednak zakazowi i raport opublikowano 18 grudnia.

Mimo że większość oskarżeń skierowana była przeciwko Schwarzowi, to raport skupia się niemal wyłącznie na Andrei Enzinger, kobiecie z otoczenia Schwarza, która w maju 2016 została wybrana na zarządcę domu Stift Sankt Georgen z pominięciem procedur obowiązujących w diecezji.

Raport oskarża Enzinger o całkowitą niekompetencję i błędy w zarządzaniu, które doprowadziły do dużych strat finansowych w diecezji.

W czasie prezentacji raportu modernistyczny wikary generalny Schwarza, o. Engelbert Guggenberger, stwierdził, że biskup był całkowicie uzależniony od humorów Enzinger. Powiedział też, że Schwarz owi zostaną przedstawione roszczenia regresowe.

Guggenberger oskarżył nuncjusza we Wiedniu i kardynała Wiednia,Christopha Schönborna, przewodniczącego austriackiego episkopatu, że nie podjęli żadnego działania, mimo że wiedzieli o problemie.

Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego Guggenberger, którego Schwarz zrobił wikarym generalnym w 2008, przez tak długi czas nie był w stanie rozwiązać problemów.

Grafika: Alois Schwarz, #newsEgnkbsoodj
ŚW.FILOMENA
wacula
CONTACT Piszesz -[To łajdactwo zwykłe jest! Kim wy do cholery tak naprawdę jesteście?]--najpierw Sam sobie zadaje pytanie kim ty jesteś i komu służysz. TO NIE Facebook gdzie możesz opluwać innych MYŚL !!