Jazyk
Pozretia
2,1 tis.
mike084 8 8

Skamenené dievča s ikonou. Zázrak, ktorý sa odohral pred viac ako 60 rokmi

www.hlavnespravy.sk/…/1301814

Samara 6. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Amkart 2009)

Viac ako pred 60 rokmi sa v meste Kujbyšev (pozn. teraz Samara) odohral jav, ktorý dostal názov Stojanie Zoji (preklad Státie Zoji), ktorý je aj doteraz považovaný za veľký zázrak a zároveň vyvoláva veľa otázok. Či je to legenda alebo skutočnosť.

Film Zázrak, ktorý natočil režisér Alexandr Proškin

V roku 1956 v Kujbyševe sovietska mládež slávila Nový rok. Medzi nimi bola aj 18-ročná zamestnankyňa závodu na výrobu potrubia Zoja Karnauchovová, ktorá ako aj mnohí v tej dobe bola ateistka. Zoja bola na večierku sama, pretože jej priateľ Nikolaj neprišiel. Podľa legendy Zoja dala dole z poličky ikonu Svätého Mikuláša a začala s ňou tancovať. Ale dlho to netrvalo, mladé dievča stuhlo a bolo biele ako stena.

Prítomní zavolali do nemocnice. Ale lekárska pomoc bola bezmocná. Keď sa jej lekári snažili dať injekciu, ihly nedokázali prejsť kožou a lámali sa. Napriek tomu bolo dievča živé, dýchalo, malo tep a pulz.

Hneď po tomto príbehu dom chránili, dovnútra bez špeciálneho povolenia nikoho nepúšťali.

Na Vianoce prišiel nejaký jeromonacha Serafim, ktorému sa podarilo vziať ikonu z rúk dievčatá a postaviť ju na miesto.

Dom č. 84 Foto:RYZHIKOVS

Zoja bola v takom stave 128 dní až do Veľkej noci.

Existujú rôzne varianty toho, čo sa stalo Zoji, keď sa dostala do normálneho stavu. Niektorí sa domnievajú, že zomrela, iní hovoria, že sa dostala do psychiatrickej liečebne a ostatní veria, že Zoja vstúpila do kláštora a žila tam do konca života.

Samozrejme je málo faktov, ktoré dokazujú tento príbeh. Ale odkiaľ sa zjavili fámy? A tiež môžeme konštatovať, že v termíne 14. – 20. januára 1956 bol v Kujbyševe okolo domu č. 84 na ulici Čkalovskaja naozaj pozorované davy ľudí od niekoľko tisíc do desiatok tisíc ľudí. Vtedy to označili za davovú psychózu. Ale príčina psychózy nie je známa, znovu vznikajú otázky.

Dodnes táto udalosť, ktorá sa stala pred viac ako pred 60 rokmi, vzrušuje spoločnosť, napríklad v roku 2009 režisér Alexander Proškin nakrútil film “Zázrak”.
Napísať komentár
+Joseph+
proč by jsme čučeli na verze sasské, když máme češtinu a k tomu z youtu samotnou aktérku v ruském podání life
Napísať komentár
Libor Halik
Ikonu z rukou zkamenělé prý dokázal odebrat starec Serafím Tjapočkin, který zatím nebyl svatořečen, ale je pokládán v Rusku za světce.
Napísať komentár
mike084
Stání Zoji s dabingom
Napísať komentár
Libor Halik
Zde film rusky s anglickými titulky. Čech i Slovák porozumí, i kdyby neznal žádný z těch 2 jazyků. Tančila s ikonou sv. Mikuláše a zkameněla r.1956
Napísať komentár
miňocraft
Ten príbeh som počul asi pred 10-timi rokmi od kňaza.Zoja s tou ikonou tancovala neúctivo a potom ako stuhla a najbližší sa jej pýtali,čo sa stalo,tak opakovala(približne túto vetu) - "Celý svet je v ohni pre hriech!"
Napísať komentár
Samson1
Včera jsem to viděl na Sputniku.
Napísať komentár