Clicks2.7K
pl.news

Liberalny biskup Helsinek odchodzi w wieku 72 lat – dlaczego?

Papież Franciszek przyjął 20 maja rezygnację liberalnego helsińskiego (Finlandia) biskupa, Teemu Sippo (72) nawróconego z Luteranizmu.

Oficjalna wersja jest taka, że Sippo w Boże Narodzenie 2018 upadł, doznał poważnego urazu głowy i spędził trzy miesiące w szpitalu.

Ale to nie wszystko. Diecezja helsińska – 8 parafii, 30 księży i 15 tysięcy wiernych – jest bankrutem z zadłużeniem liczonym w milionach. Pojawiły się propozycje, by sprzedać dom biskupów i majątek parafii.

Sippo został wyświęcony w 2009 przez radykalnego niemieckiego kardynała Lehmanna (+2018), swojego byłego nauczyciela. Zajmował się głównie ekumenizmem i prowadzeniem luterańskich turystów do Włoch, promując przy okazji luterańską posługę w kościołach katolickich swojego kraju. Na święcie patrona diecezji, św. Henryka (19 stycznia) rzadko bywał obecny.

Centrum diecezjalne Stella Maris w Lohji jest w ruinie, ponieważ odmówiono przeprowadzenia napraw. Wiele pieniędzy popłynęło do sowicie wynagradzanych pracowników diecezji. Skarbnikiem jest Luteranin.

Sippo niedawno mianował księdza z Afryki rektorem katedry, a ksiądz z Finaldnii, znający trudny język i odprawiający msze trydenckie, został zesłany do najmniejszej parafii w diecezji.

#newsFdcqqmxdxr