Clicks72
tr.news

Lublin'deki Katolik Üniversitesi John Paul II, Haksız Baskıya Başvuruyor

Polonya'nın Lublin şehrinde bulunan John Paul II Katolik Üniversitesi, Polonya'nın dışında da oldukça tanınmış bir felsefe profesörü olan Peder Tadeusz Guz'u (58) sırtından vurdu. Lublin'de dersler vermekte olan Profesör Guz, daha önceleri, Kardinal Joseph Ratzinger'in bir zamanlar çalıştığı Almanya'daki Gustav-Siewerth-Akademie'de ders vermekteydi.

13 Mayıs'ta Polonya Çevre Bakanlığı ve Torun'daki Sosyal ve Medya Kültürü Üniversitesi tarafından düzenlenen bir konferansta Guz, "insanların hayvanlaştırılmasının ve hayvanların ve ağaçların insanlaştırılmasının ideolojik temellerinin felsefi bir analizi" temalı bir konuşma yaptı.

Diğer pek çok şeyin yanı sıra Guz, aşırılık yanlısı ekoloji hareketinin kökleri Neo-Marksizm'e dayanan ve Tanrı'yı yaratıcı olarak kabul etmeyen, ateist, nihilist bir akım olduğunu ortaya koydu.

Çoğunluğuna Alman sermayesinin sahip olduğu Polonya medyası, Guz'un argümanlarını mantıksız itirazlarla yanıtlama yoluna gitti. Lublin Katolik Üniversitesi, vakit kaybetmeden yaptığı açıklamada, profesörle aynı fikirleri paylaşmadıklarını belirtti. Lidia Jaskuła Üniversitesi basın sözcülüğü, Guz'un ifadelerinin "üniversitenin iyi şöhretini zedelediğini" söyledi.

Üniversite, Guz'u argümanlarıyla "zarar verdiği" herkesten özür dilemeye çağırdı.

Resim: Tadeusz Guz, © EpiskopatNews, CC BY-NC-SA, #newsHqvugjdldu