Clicks98
tr.news

Aziz Pius X Cemaati: Francis'i Heretik Olmakla Suçlayan Nisan Mektubu "Zaman Kaybı"

İmzasız bir şekilde, 17 Mayıs'ta yapılan ve hiçbir şekilde akıllıca denemeyecek açıklamada, Aziz Pius X Cemaati (SSPX), Papa Francis'i sapkınlıkla suçlayan ve şimdiye kadar 85 rahip ve bilim adamı tarafından imzalanan Nisan Mektubu'nu ağır bir şekilde eleştirdi.

FSSPX.news' internet sitesinde yayınlanan açıklama, mektuba [sözde] çok dar bir perspektife sahip şeklinde atıfta bulunuyor ve “başarısızlığa mahkum” olan “radikal bir yaklaşım” olarak adlandırıyor.

Resmi Kilise yetkisi dışında onlarca yıl boyunca yürütülen SSPX, mektubun “meşru otorite nedeniyle saygıdan yoksun” olduğunu bile iddia ediyor.

Hiç kimse tartışmadığı halde "Sıkıntıların dün başlamadığı" gerçeğini vurguluyor ve mevcut papalığı “zehirli” olan “meyvenin olgunlaşması” olarak adlandırıyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, ifade, "ihtiyatlı" olup olmadığına ya da "başarılı olma şansı" olup olmadığına dair muhtemel "sonuçları" hakkında spekülasyon yaparak, mektubun içeriği ile yüzleşmekten kaçınıyor. Hatta “başarısızlığının yazarları ve sebeplerini alay konusu yapabileceğini” iddia ediyor.

Mektup "zaman kaybı" olarak değerlendirilmesine rağmen SSPX'in neden ilk fırsatta cevap yazdığı ise merak konusu.

Resim: © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-SA, #newsGfujwxbnpt