Clicks1.5K
pl.news
1

Dwustu księży zaczęło głodówkę przeciwko kardynałowi

Prawie 200 księży syromalabarskiej archidiecezji Ernakulam w Kerali (Indie) rozpoczęło we czwartek strajk głodowy w domu kardynała George'a Alencherry'ego, żądając jego ustapienia.

Alencherry (74) jest arcybiskupem metropolitą kościoła syromalabarskiego i arcybiskupem archidiecezji Ernakulam-Angamaly. W 2015 był zamieszany w szemrany biznes, który pozwolił mu wyprowadzić 10 milionów dolarów z budżetu diecezji.

Kłopoty Alencherry'ego zaczęły się w 2017, kiedy oskarżenia w tej sprawie podniosło kilku księży.

Watykan tymczasowo zawiesił arcybiskup w czerwcu 2018, by przeprowadzić śledztwo. Ale zarzutów nie wyjaśniono, a Alencherry wrócił do swoich obowiązków.

Większość księży z jego parafii (306 z 336) odmówiła odczytania 14 lipca listu Alencherry'ego, w którym prosił on o zasypanie różnic.

Biskup Bongaigaon, Thomas Pulloppillil, powiedział UCANews.com, że "obecnym podziałom dałoby się zapobiec przy odrobinie wrażliwości i dalekowzroczności ze strony tych, którzy podejmują decyzje".

Grafika: George Alencherry © wikicommons, CC BY-SA, #newsLmujtzdoci
Ktoś podjudza do szarpania Kościołem. Nawet jeśli kardynał był winny to nie powód by robić taką zadymę. Ktoś tu rozkręca czarny interes by niszczyć, dzielić struktury Kościoła - a potem wprowadzić masona na stanowisko usuniętego hierarchy - być może grzesznika, ale trochę za słabego.....Lepiej wcisnąć bardziej rogatego