Clicks35
tr.news

Kardinal Müller, Amazon Partisi İdeolojisini Ortaya Çıkardı

Kardinal Gerhard Müller, 16 Temmuz tarihli bir açıklamasında, Amazon Instrumentum Laboris'in (IL) temel sorununun belirsiz ve fazla kullanılmış anahtar terimler olduğunu dile getirdi.

“Sinodal”, “entegral gelişim”, “Samiriyeli misyoner”, “açık Kilise”, “uzayan bir Kilise”, “Yoksullar Kilisesi”, “Amazon Kilisesi” gibi sloganlardan örnekler verdi.

Müller, IL'nin İncil'i ve Geleneği değiştirdiğini, son Francis belgelerinin etrafında dönen “öz-referans” ile analiz ediyor. Amazon, “Tanrı'nın Vahyinin belirli bir kaynağı” olarak kabul ediliyor. Müller ise bunu “sahte öğreti” olarak adlandırıyor.

IL, “doktrinalizm”, “dogmatizm”, “ritüelizm”, “dincilik”, “Ferisi düşüncesi” ve “aklın gururu” gibi itirazlar yoluyla kendisini aşılıyor.

Bunun yerine, “kozmovizyon”, “teologia indigena” ve “eko-teoloji” öneriyor. Müller bu durumu “sosyal romantizmin beyni” olarak adlandırmaktadır.

Yanlış bir şekilde Lyon'dan Irenaeus'a atfedilen bir teklifi kötüye kullanarak enkarnasyonu “akültürasyona” dönüşür.

IL, kültürel çeşitliliğin “farklı yaşam biçimlerini ve kültürleri” benimsemek için “daha sağlam” bir enkarnasyon gerektirdiğini iddia ediyor. (IL 113) Müller buna “tamamen yetersiz” diyor.

Resim: © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-SA, #newsLlodmdoceg