Clicks84
tr.news
1

Haham: Kiliseleri Yakmak "Şimdilik" Bizim İşimiz Değil

Notre Dame Katedrali'nin yangınından sonra, 76 yaşındaki Fransa doğumlu İsrailli Haham Shlomo Aviner (Claude Landauer), "yurtdışındaki kiliseleri yakma talimatı yok. Ancak kutsal topraklarımızda bu konu daha karmaşık" dedi.

Aviner kendisine SMS ile gönderilen soruları cevapladı. 16 Nisan'da bir Yahudi'nin yangın için üzgün hissetmesi veya "yakılması gereken putperestlik mabedi bir katedral" olduğu için sevinmesi gerekip gerekmediği soruldu.

Önde gelen hahamlar - bunların arasında Maimonides (+1204) de vardır - “putperest yerler” olarak inandıkları kiliseleri yıkılması gereken yerler olarak görüyor.

Aviner, kiliseleri yakma emriyle İsrail'e göç etmeye karşı çıkan ve İsrail'deki Yahudilerin bunu yapmayarak günah işlediğini iddia eden Haham Joel Teitelbaum'a (+1979) atıfta bulunuyor.

Ancak Aviner, Haham Menachem Kasher'in (+1983) Teitelbaum'u reddettiğinin altını çiziyor: “eğer yakarsak yeniden inşa etmek zorunda kalacağız ve bir kilise inşa etmek ayakta bırakmaktan daha büyük bir günah” dedi.

Aviner, Batı Şeria'daki en büyük yasadışı yerleşim olan Beit El'in hahamı olarak halka açık çalışıyor.

İsrail'de son birkaç yılda birçok kilise yakıldı, ancak polis kundakçıları yakalamak için hiçbir çaba göstermedi.

Dört yıl önce İsrailli ırkçı Benzi Gopstein kiliseleri yakmayı teşvik etti. Şiddete teşvikten suçlandı, ancak kilisenin yakılması bunlardan biri değildi.

Resim: Shlomo Aviner, © Ariel Horowitz, CC BY-SA, #newsFyfxdakobf
Johanka2
BroDomain likes this.