Clicks471
L. E.
110

Węgierski rząd likwiduje studia gender. Co z Polską?

Węgierski rząd likwiduje studia gender na uniwersytetach. Przedstawiciele tamtejszej władzy nie chcą promocji szkodliwej ideologii w swoim kraju. Jako powód podają także niskie zainteresowanie studentów tym kierunkiem. Tymczasem studia gender dostępne są na polskich uczelniach.

To nie nauka, tylko ideologia – tak o studiach gender mówią przedstawiciele rządu Viktora Orbana.

– Wcale nie chodzi o to, że się przedstawia różne nurty filozoficzne, ale w istocie mamy do czynienia w wielu miejscach z promocją ideologii gender. To wcale nie powinno mieć miejsca – podkreśla profesor Mieczysław Ryba, historyk.

Podobne zdanie wyraził sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie zasobów ludzkich.

– Studia gender, tak samo jak marksizm-leninizm, można uznać bardziej za ideologię niż naukę – akcentował Bence Rétvári, sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie zasobów ludzkich.

Zasadność takiego stwierdzenia jest słuszna – zauważa ks. dr hab. Dariusz Oko.

– Jak marksiści chcieli wyzwalać spod władzy burżuazji, tak genderyści chcą wyzwalać płciowość spod wszelkich zasad norm kulturowych, szczególnie spod chrześcijaństwa – wskazuje teolog i filozof.

Bo nie chodzi tu wcale o przekazanie wiedzy i niezbędnego wykształcenia studentom tego kierunku.

– Gender jest klasyczną ideologią neomarksistowską, która jest na uczelniach nie z powodów naukowych, lecz z powodów wpływów politycznych i finansowych – podkreśla ksiądz profesor.

W związku z tym Viktor Orban podpisał rozporządzenie, które usunęło gender z listy przedmiotów naukowych. Uniwersytety, które miały je w programie nauczania m.in. wspierany przez George’a Sorosa Uniwersytet Środkowoeuropejski będą zmuszone do wycofania kierunku z programu nauczania.

Przedmiot wykładany jest jednak na wielu europejskich uczelniach, także na polskich.

– Mam szereg informacji od studentów, którzy studiują na kierunkach humanistycznym, np. na socjologii czy polonistyce i przychodzą do mnie po ratunek. Mówiąc mi jakie bzdury tam się naucza w ramach studiów gender – akcentuje ks. prof. Dariusz Oko.

Funkcjonowanie studiów gender na polskich uniwersytetach zależy jednak od środowisk naukowych – zauważa prof. Zdzisław Julian Winnicki.

– Jeżeli środowiska naukowe uznają, że nauczanie ideologii jest słuszne, to trudno. Uczelnie są autonomiczne, mogą prowadzić badania w jakimkolwiek charakterze – zauważa dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym samym tonie wypowiadał się dwa lata temu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Choć sam uznaje studia gender jako pseudonaukę, nie ma narzędzi by doprowadzić do ich likwidacji.

– Nie jest moją rolą i moim zamiarem ingerowanie w sferę wolności badań. Jak ktoś chce takie pseudo nauki rozwijać, proszę bardzo. Mogę tylko żałować, że tak dużo środków, które mogłyby pójść na rzeczywiste badanie jest marnowane na dziedziny w moim przekonaniu sztuczne – mówił wicepremier.

O likwidację studiów gender w Polsce apeluje CitizenGO. Jak czytamy na stronie internetowej organizacji, kierunek wykładany jest na uniwersytetach państwowych m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie i Toruniu.

– Wzywamy polskie władze, by wzorem rządu premiera Orbana przerwały finansowanie rozwoju tego groźnego intelektualnego wirusa za pieniądze polskich podatników – apeluje CitizenGO.

Pod apelem do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina podpisało się już blisko 29 tysięcy osób [zobacz apel].

www.radiomaryja.pl/…/wegierski-rzad-…
mk2017 and 6 more users like this.
mk2017 likes this.
amarillo likes this.
bliźniak likes this.
michael81 likes this.
Ksenia likes this.
sters likes this.
borgan likes this.
borgan
Nasz rząd nie martwi się takimi problemami, bo ważniejsze są zakazy hodowli zwierząt futerkowych.
turysta569 likes this.
dronstel and 2 more users like this.
dronstel likes this.
sarenica likes this.
kajtek likes this.