Clicks449

Z archivu- Mons R. Baláž: Ako sa má zachovať katolík pri voľbe prezidenta? Žiaden politik nesmie povedať, že morálka je vecou dohody spoločnosti.

Banskobystrický biskup Rudolf Baláž: Ako sa má zachovať katolík pri voľbe prezidenta? Tu musíme byť všetci bdelí a citliví a skúmať, či nejaký zákon nie je obrátený proti Božím zákonom, preto, lebo …More
Banskobystrický biskup Rudolf Baláž:

Ako sa má zachovať katolík pri voľbe prezidenta?


Tu musíme byť všetci bdelí a citliví a skúmať, či nejaký zákon nie je obrátený proti Božím zákonom, preto, lebo tým pádom je obrátený aj proti nám. Katolíkovi musí byť absolútne jasné, že na čelné miesta štátu nemôže voliť ľudí, ktorí sú proti morálnym zákonom Cirkvi. U nás neexistuje zabiť nenarodené dieťa. To je ťažký hriech! Brutalita, a to práve preto, že to dieťa ešte nemôže ani rúčku zdvihnúť na svoju obranu. A kto povie, že to je záležitosťou rozhodovania spoločnosti – hovorí absolútny nezmysel!
Pretože v tej našej spoločnosti vieme, ako to je. Mnohým sa ani nesníva, čo je to ľudský život. Veď si nevedia vážiť ani ten svoj vlastný.
Jednoducho táto zásada má v nás zvoniť a my si máme preskúmať poriadne vo svojom svedomí, koho ideme voliť. To nie je tak, že prídeme a hodíme tam papierik, ktorý nám dajú. Pozriem si, aké sú tam mená. A mojou povinnosťou je poriadne preskúmať tých ľudí.

Video kázeň biskupa R. Baláža TU: alianciazanedelu.sk/archiv/3315

Toto je nám dané v rámci slobody. A ak to niekto len tak odpáli, povrchne, má zodpovednosť za celý vývoj.

Napríklad žiaden politik nesmie povedať, že morálka je vecou dohody spoločnosti. Hlúposť. Táto veta je hrozná a má strašné dôsledky. Adolf Hitler všetky zbojstvá, ktoré vykonal, urobil na základe odsúhlasenia v Reichstagu. Nemeckí poslanci mu to všetko odhlasovali. Samozrejme, že on zhorel ako taká hlavná fakľa toho veľkého nezmyslu, ale oni mu to odhlasovali.

Prečo sa národ dá takto opantať? Prečo si dá vykradnúť rozum aj svoje srdce?

Katolíci nemajú byť katolíkmi len doma, ale svoje katolícke presvedčenie majú prejavovať aj v politike a najmä pri volebnej urne

Veď dôstojnosť človeka je v tom, že normálne rozmýšľa. A rozmýšľa – keď je veriaci v kategóriách Božích právd – ako ho to učí aj Katechizmus Katolíckej Cirkvi. Naozaj táto veta, že morálka je vecou dohody spoločnosti, je hrozná. Znamená to, že ak sa spoločnosť dohodne, že vražda nie je hriech a priestupok proti zákonu, tak môžeme vraždiť. To je pre hlúpych. Tu je Boh, vrcholná autorita, Pán života a smrti a On určuje, čo sa môže a čo sa nemôže. Preto je smutné, ak do čelných funkcií spoločnosti idú ľudia, ktorí sa už dávno rozlúčili s Desatorom a vôbec mu nerozumejú a tak isto je to u nich aj s ostatnými nariadeniami Cirkvi.

Politizovať či nepolitizovať? Katolíci sa nemôžu a ani nesmú odťahovať od politickej činnosti. Je našou katolíckou povinnosťou zúčastniť sa politického boja nášho štátu.

Cirkev je tu na to, aby bola hlásateľkou, propagátorkou Božích právd. Na to treba mať poriadne naštelované uši, aby sme neboli hluchí a slepí. Táto doba to od nás vyžaduje, aby z nás neboli taký istí ľudia, keď budeme voliť ako tamtí, v tom nemeckom Reichstagu.

Všetci nadávajú na Hitlera, ale málokomu napadne, že tamtí ho strčili do tej funkcie, aby mohol byť hanbou celého ľudstva. Nerobme takto! Pretože, keď sa naučíme tlieskať nezmyslom, bude to trvať dovtedy, kým niekto nepríde a nezabije aj nás. Alebo sa dohodneme, že krádež nie je hriech a potom budeme kradnúť a okrádať. Ktovie, či sa nám to bude páčiť, keď okradnú nás.

Katolíci a politika. V našom štáte mohli by mať katolíci rozhodujúce slovo, keby boli katolíkmi aj pri volebných urnách a pri hlasovaní

My vieme veľmi dobre, že minulé nezmyselné vojny a všetka tá zloba vo svete, aké to malo všelijaké následky. Aj spomínaný Hitler so svojou suitou, ale takisto Stalin a komunistickí hrdlorezi, veď pozabíjali milióny nevinných ľudí. A my to budeme tu stále ospravedlňovať? My im nechystáme revanš, ale musíme vedieť, že boli drzí, že boli hlúpi a že boli neľudskí.

To znamená, že takéto typy nesmieme stavať na čelo spoločnosti.

Na to netreba až takú razantnú logiku. To je tak celkom samozrejmé, len treba mať zdravé uvažovanie. Kto tvrdí, že naša spoločnosť si môže určiť, čo je morálne, bez toho, že by sa pýtala Boha, otvára cestu novým násilnostiam. To je tiež nezmysel, aby nevinné deti, ktoré majú šancu byť vynikajúcimi ľuďmi tohto sveta, sme dali na výchovu homosexuálom. Ale prepáčte, kto nám dovolil podľa prirodzeného zákona ohaviť zdravú prirodzenosť nevinného dieťaťa? Podľa Božieho zákona je to absolútne ťažký hriech.

A my sa bojíme hovoriť o týchto veciach otvorene. Prečo sa o tom bojíme hovoriť?
Veď to dieťa, ktoré je ešte naozaj nevinné, ono patrí do tej istej kategórie ako každý z nás. Veď je to človek, ktorý má plné právo na plnohodnotný život a ten mu musí dať dospelý človek. A ak je ten dospelý človek zvrátený, dá mu svoju zvrátenosť. Kto bude za to zodpovedný?

Tá spomínaná Hitlerova spoločnosť sa napríklad dohodla, že vraždiť Židov a Cigánov – Rómov, to vôbec nie je hriech. To sa tak dohodla spoločnosť. A my máme pred očami aj ako otázku svedomia milióny zavraždených, aj Židov, aj Rómov.

Teraz neriešime otázku, že či Rómovia by mali byť lepšie vychovaní, alebo čo s nimi robiť. Spoločnosť nech do toho veľmi veľa investuje, aby to boli dobrí ľudia. Veď ja poznám veľa dobrých Rómov. Aj to, že často oni žijú nedobrým spôsobom, to je zasa len konštatovanie, ale neurobíme všetko preto, aby to tak nebolo. Vari by sme chceli aj dnes takúto hitleriádu?

Pripravil A. Čulen

(zdroj rádio Lumen- You tube)

alianciazanedelu.sk/archiv/3315
Velmi prosím směrem na východ - méně politiky, více víry a pravé zbožnosti. Politická tematika je sice vděčný folklor, ale mnohdy zcela plytký a neduživý... A dohadovat se kvůli politice? Ztráta nervů a času :)
Verka
Volte Harabina a né tu ludru Čaputku
ľubica likes this.
ľubica
no a je to jasne.... toto su chameleoni a nie krestania....