Clicks182

Škola v Barcelóne zakázala knihy o Červenej Čiapočke ale aj Šípkovej Ruženke. Sú moc sexistické

Děti v jedné ze základních škol ve španělské Barceloně si už nepřečtou klasické pohádky jako jsou Šípková Růženka nebo Červená Karkulka. Školská komise došla k závěru, že příběhy jsou příliš sexistic…More
Děti v jedné ze základních škol ve španělské Barceloně si už nepřečtou klasické pohádky jako jsou Šípková Růženka nebo Červená Karkulka.

Školská komise došla k závěru, že příběhy jsou příliš sexistické. Obě postavičky v tom ale nejsou samy, z tamní školní knihovny zmizela téměř třetina pohádek.

O vyřazení knih rozhodla školská komise pro rovnost pohlaví. Došla totiž k závěru, že asi dvě stovky pohádkových příběhů v nabídce tamní knihovny je „sexistických“ a přispívá k šíření stereotypů o mužské a ženské roli, informovala španělská média.

Z oddělení knihovny pro děti do šesti let v barcelonské škole Taber zmizelo po hodnocení školské komise asi 30 procent knížek. Jako kritérium při hodnocení sloužilo mimo jiné, kolik postav v příběhu je mužských a kolik ženských, jaké role v pohádce zastávají a kolik je v ději násilí.

Vedle pohádky o Karkulce, kterou sežere vlk a pak ji zachrání statečný myslivec, nezůstal ve škole v katalánské metropoli ušetřen ani příběh o svatém Jiřím. V něm podle legendy statečný rytíř přemůže draka a zachráněné princezně dá červenou růži, jež vyrostla na místě boje z dračí krve.

Hodnocení knížek je součástí katalánského projektu „Knihovna a rovnost pohlaví“; podobný projekt existuje například i v sousedním regionu Valencie.

Katalánská vláda se ke stažení pohádek z knihovny v barcelonské škole nechtěla vyjadřovat. Deníku ABC řekla, že „školy mají svou autonomii a mohou samy rozhodovat o knihách, které žákům a dětem nabízejí“.

Kriticky se ke kauze postavila například madridská politička z Lidové strany (PP) Isabel Ayusová.

„Takové pohádky vychovaly celé generace… a pokud se rodičům některé z nich zdají pro jejich děti nevhodné, tak ať jim je nečtou, ale tradiční příběhy bychom neměli démonizovat,“ řekla Ayusová deníku ABC.

Jsou podle vás pohádky o Šípkové Růžence či Červené Karkulce sexistické?
Ano
307
Ne
10207
alianciazanedelu.sk/archiv/3530
2 more comments from Anton Čulen
Vďaka za upozornenie, opravil som to. (Čulen, nie Čuleň )
warez
Pán Čuleň - aká Karkulka??? To je čo? PO SLOVENSKY: Červená Čiapočka.
.ale mna by zaujimalo, ako to je v Katalansku?
To nariadenie vyšlo z komisie, ktorá je dosadená španieskou vládou?
Pretože neviem o tom, že by Katalansko ako sučasť Španielska už bolo autonomne.

Ked je tomu tak, potom španielska vlada musí byť poriadne mimo.
Karkulka mi nevadí, ale sv.Juraj?

Avšak hlavna pointa mi vadí všade, lebo odmietnuť rozpravky, na zaklade pohlavnej tradicie, ktorá …More
.ale mna by zaujimalo, ako to je v Katalansku?
To nariadenie vyšlo z komisie, ktorá je dosadená španieskou vládou?
Pretože neviem o tom, že by Katalansko ako sučasť Španielska už bolo autonomne.

Ked je tomu tak, potom španielska vlada musí byť poriadne mimo.
Karkulka mi nevadí, ale sv.Juraj?

Avšak hlavna pointa mi vadí všade, lebo odmietnuť rozpravky, na zaklade pohlavnej tradicie, ktorá má svoje opodstatnenie je zvrátené a takto chcu presadiť gender ideologiu.
stand up-er hovoril, že mu vadi ako sa deti musia pozerať na rozparaneho vlka, ale ako vidim tak v Barcelone vidia iný problem