Clicks990

Rodičia odmietajú Matovičove a Viskupičove obvinenia z diskriminácie a myslia si, že ide o “vopred pripravenú a umelo vykonštruovanú akciu”

Kauza údajného izolovania a diskriminácie rómskeho dievčaťa počas prvého svätého prijímania v Trnave naberá na obrátkach – rodičia rómskeho dievčaťa ako aj rodičia ostatných detí plánujú na seba …More
Kauza údajného izolovania a diskriminácie rómskeho dievčaťa počas prvého svätého prijímania v Trnave naberá na obrátkach – rodičia rómskeho dievčaťa ako aj rodičia ostatných detí plánujú na seba navzájom podať trestné oznámenia

Rodičia, ktorí boli predsedom OĽaNO Igorom Matovičom obvinení z rasizmu a diskriminácie mladej Rómky jednoznačne uviedli, že o diskrimináciu v tomto prípade nešlo.

Jeden z rodičov pre denník MY Trnava povedal, že rodičia sa o prvé sväté prijímanie zaujímali s cieľom, aby mali deti krásnu oslavu. “Všetci sme sa pravidelne stretávali, dohadovali sa, ako má tento sviatok prebiehať, kto bude mať čo na starosti a spoločne sme sa vyzbierali na všetky výdavky. Mnohí z nás si pre to museli zobrať dovolenku,” poznamenal.

“Všetky deti mesiac pred prvým svätým prijímaním absolvovali nácvik obradu v kostole, spolu s rodičmi. Spomínané dievča sa nácvikov nezúčastňovalo. V piatok išli deti spoločne na svoju prvú spoveď, ju sme tam nevideli.”

Viac TU: alianciazanedelu.sk/archiv/3843

Krátko po spovedi im mali oznámiť, že príde ďalšie dieťa, ktoré sa zúčastní obradu. “Nakoľko na toto sme neboli vopred nachystaní a upozornení, nemali sme ani pre ňu pripravený darček, nemalo nacvičený priebeh slávnosti. Zostali sme zaskočení uvedenou informáciou a aj rozhorčení, že nám skutočnosť nebola oznámená dostatočne vopred.”

Podľa jeho slov, žiaden z rodičov sa nevyjadril k pôvodu dievčatka. “Veď jedno rómske dievčatko bolo medzi našimi deťmi, nebol žiadny problém, žiadne narážky, nič podobné. No ona sa pravidelne zúčastňovala spoločne s rodičmi všetkých aktivít,” dodal.

“Ak by bol zo strany matky záujem, aký uviedla, všetko by bolo inak a prijímanie mohla absolvovať ona i jej rodina s patričnou slávnosťou. Napriek všetkým okolnostiam sme sa spoločne dohodli, že by bolo seriózne, aby prispela aspoň čiastkou 30 eur s tým, že zabezpečíme pre dievčatko darček, pamätný list i fotografie. No matka dievčatka odmietla s nami komunikovať a odišla preč. Katechétka nám oznámila, že rodina je sociálne slabá. Medzi nami bola jedna mamička, ktorá rodičov požiadala o finančnú úľavu. Vzhľadom na jej situáciu tomu všetci rodičia vyhoveli. No matka malej Lucie nič také nespravila.”

Rodič si myslí, že ide o nedorozumenie, spôsobené neochotou spolupracovať a prispôsobiť sa vopred dohodnutým podmienkam. “A na naše obrovské zhrozenie obvinenie z diskriminácie. Celá situácia navodzuje dojem, že ide o vopred pripravenú a umelo vykonštruovanú akciu.”

Matka 11-ročného dievčaťa ma iný názor. “Jednoznačne to bolo kvôli farbe pokožky. Lucku nechceli ani len natočiť na spoločné video. Neklamem, pokojne môžem ísť aj na detektor lži. Ja mám svedomie čisté. Všetko je o normálnej komunikácii, všetko mohlo dopadnúť úplne inak,” dodala v rozhovore pre MY Trnava matka rómskeho dievčaťa.

Pre Nový čas priznala, že po incidente ju kontaktovalo niekoľko právnikov, ktorí jej rodine ponúkli právnu pomoc. Údajne zvažuje žaloby na farnosť ako aj na ostatných rodičov.

Zároveň sa objavili informácie, že údajne poškodená rodina je príbuzná už zvoleného europoslanca Petra Polláka, ktorého vo svojom volebnom videu spomínal a vyzýval voliť Igor Matovič. Na pravdivosť informácie sme sa opýtali samotného Polláka, ktorý však doteraz neodpovedal.

Košiar: Nebudem Matovičovi brániť, ak mi dá urobiť niekde na fasádu malú tabuľku

Matovič sa vo svojom videu vyjadril nielen k miestnemu kňazovi, ale aj kňazovi Jánovi Košiarovi.

“Ten kostol je možno známy aj tým, že v ňom pôsobil najväčší fanúšik Kotlebovej fašistickej strany, myslím že sa volal pán Košiar,” uviedol v sobotnom videu na Facebooku poslanec Igor Matovič.

Na slová opozičného politika reagoval kňaz Ján Košiar, ktorý pre Hlavné správy uviedol, že Igor Matovič “ako kresťan katolík zneužil prvé sväté prijímanie v Bazilike sv. Mikuláša vo svojej rodnej Trnave, na ktorom sa aj osobne zúčastnil aj so svojim bratrancom Jozefom Viskupičom, predsedom Trnavského samosprávneho kraja – jeho syn bol tiež vo volebnú sobotu 25. mája na prvom svätom prijímaní. V poriadku, veď tak to má v katolíckych rodinách byť.”

Dodal, že Matovič svojim volebným šotom vyvolal dojem, že Trnava je rasistické mesto. “Toto nech nám nepodsúva, to iste nie je pravda. Totiž, hovorí sa, že v slovenskom Ríme je každý s každým rodina, a tak sa človek ťažko ubráni podozreniu, či to všetko nebolo vopred pripravené. Kto všetci boli tí rodičia, ktorí si „neželali, aby rómske dievča sedelo pred oltárom v lavici s ostatnými,“ napísal Nový čas, sa nemáme možnosť dozvedieť, lebo platí norma GDPR. Takže poistené to bolo z každej strany. Stanovisko k „incidentu“ vydala aj Farnosť sv. Mikuláša, ktoré potvrdila aj Tlačová kancelária KBS. Prípadu sa venovali viaceré médiá, aj Hlavné správy.

“Matovič vo svojom príhovore spomína aj mňa,” že Hrubý kostol v Trnave je známy tým, že v ňom pôsobil pán farár Košiar“. A ja som si doteraz myslel, že Bazilika sv. Mikuláša v Trnave je známa najmä vďaka zázračnému obrazu Panny Márie.”

“Ale nebudem pánovi Matovičovi brániť, ak mi dá urobiť niekde na fasádu malú tabuľku, že som pôsobil v tomto kostole. Jeho bratranec z titulu svojej funkcie to iste vybaví s pamiatkovým úradom. Spomenul tiež „Kotlebovu fašistickú stranu“, ktorú najvyšší súd za takú 29. apríla 2019 neuznal a nezrušil…,” uviedol.

“Na nemiestne používanie slova fašizmus ako nadávky (nielen zo strany Igora Matoviča) som pána poslanca a predsedu OĽaNO upozornil spolu s písomnou gratuláciou, hneď po voľbách, 8. marca 2016. Ako prílohu som mu vtedy poslal prednášku Prof. Giovanniho Cantoniho , ktorá bola v slovenčine viackrát publikovaná, naposledy v Kultúre v marci 2016. O, tempora, o mores,” dodal Ján Košiar.

Kňaz vyšiel v ústrety rómskej rodine, čelí obvineniam z diskriminácie

Medializovaný prípad prvého svätého prijímania v Trnave rieši protiteroristická jednotka NAKA.

Igor Matovič sprosto zneužil prvé sväté prijímanie na reklamu pred voľbami
Viac TU: alianciazanedelu.sk/archiv/3843
Historik F. Vnuk: Zamyslenie po voľbách do Európskeho parlamentu. Takmer vo všetkých štátoch EÚ voliči jasne dali najavo svoju nespokojnosť so súčasným stavom a so smerom, akým sa ona uberá
alianciazanedelu.sk/archiv/3852
NAKA je iba taka KAKA , ked nema co vysetrovat. Radsej keby sa "venovali" mafianom a moslimom. Matovic a spol.=stratene existencie, nech sa NEPO-KAKA-ju...ved tam poslali NAKU!