Clicks1.1K

Biskupi znovu vyhlásili prísny piatkový pôst za odvrátenie koronavírusu. Modlime sa aj za obnovenie BOHOSLUŽIEB a prijímania duchovného pokrmu -Eucharistie

Biskupi znovu vyhlásili prísny piatkový pôst za odvrátenie koronavírusu. Modlime sa aj za obnovenie BOHOSLUŽIEB a prijímania duchovného pokrmu -Eucharistie.

Bratislava 28. októbra (TK KBS) Slovenskí biskupi sa rozhodli nanovo vyhlásiť dôrazný piatkový pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu.

Urobili tak na 97. plenárnom zasadaní Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré sa konalo prostredníctvom internetu 26. a 27. októbra 2020. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne „Modlitbu za Slovensko“.

V tejto súvislosti prinášame vyjadrenie predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského:
„Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a 60. rokom života, ktorí sú celkom zdraví a netrpia žiadnymi ochoreniami, nech sa počas týchto ôsmich piatkov postia takým spôsobom, ako sa zvykneme postiť na Veľký piatok. To znamená, nech sa zdržia mäsitých pokrmov a nech sa najedia dosýta len raz za deň – s tým, že môžu ešte dvakrát požiť menší pokrm,“ povedal arcibiskup Zvolenský.

Úmrtie: Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

„Keďže tradícia Cirkvi hovorí aj o ďalších prostriedkoch pokánia, do pozornosti všetkým ukladáme modlitbu a almužnu. Tieto dva spôsoby môžu využiť aj tí, pre ktorých zdravie by bolo neprimerané zachovávať prísny pôst. V týchto časoch, keď naši bratia a sestry žijúci na okraji spoločnosti majú ešte menšie možnosti zaobstarať si to, čo potrebujú pre život, nech teda veriaci neváhajú konať viacej skutkov kresťanskej lásky, najmä poskytovať almužnu núdznym. Berme to ako kresťanskú povinnosť, aby najchudobnejší nezostali bez pomoci! Slovenskí biskupi tiež povolávajú modliť sa každý deň nasledujúcu modlitbu za Slovensko, a šíriť ju intenzívne medzi všetkými veriacimi,“ dodal predseda Konferencie biskupov Slovenska.

Modlitba za Slovensko
Všemohúci Bože, Otče,
tvoj Syn nás uistil, že ak ťa budeme o niečo spoločne prosiť v jeho mene, splníš našu žiadosť.

Obraciame sa na teba v našej núdzi a utrpení, spôsobenými pandémiou
a prosíme ťa o záchranu tela i duše chorých, o múdrosť, silu a lásku pre všetkých, čo sa o nich starajú, o nádej a dôveru pre tých, čo sa cítia ohrození, o rozvážne, starostlivé a spravodlivé riešenia pre tých, čo majú politickú zodpovednosť v rozličnom stupni.

Pomáhaj nám, aby sme si uvedomovali, že sme chorí a ohrození nielen na tele, lež aj duchovne a morálne.
V srdciach mnohých vyhasla láska k tebe i k blížnemu, stali sme sa sebeckými, bezohľadnými, dali sme sa zotročiť mamonou a nemravnosťou.

Vlej do našich otupených a zaslepených sŕdc jas pravdy a lásky tvojho Ducha; daj nám poznať v čom sa nám treba zmeniť a posilňuj nás, aby sme sa k tomu aj úprimne a vytrvalo odhodlali.

Predkladáme ti tieto naše prosby aj na príhovor Sedembolestnej Matky tvojho Syna, ktorú si nám dal za patrónku.
S jej pomocou sa chceme stávať jedni pre druhých bratmi a sestrami a tvojimi synmi a dcérami.

Dôverujeme aj v príhovor našich vierozvestcov, svätých Cyrila a Metoda, ako aj ich pokračovateľa z nášho ľudu, svätého Gorazda.
Nech nám vyprosujú uvedomenie si veľkého daru viery a krstu a ochotu snažiť sa žiť kresťansky v našej dobe.

O to všetko ťa prosíme skrze tvojho Syna, ktorý sa za nás obetoval, vstal z mŕtvych a s tebou žije a kraľuje na veky vekov.

Amen.
Biskupi k modlitbe zároveň odporúčajú pripojiť modlitbu posvätného ruženca, čítanie Svätého písma a konkrétne skutky lásky k blížnemu.

alianciazanedelu.sk/archiv/7380
TerezaK
Mě duchovní otec učí, že půst je vše, co nás odvádí od našeho "já"(PÝCHY, sebestřednost) a přivádí blíže k Pánu, tím i větší pokoře a většímu soucitu (pomoci) k bližním. Pokud by můj půst (např. od pokrmu) znamenal, že budu ke svému okolí tvrdší nebo tak slabá, že mi to bude bránit povinnostem, nebo nervní, tak mám zvolit jiný půst. Takový, který konkrétně na mě pasuje, abych odevzdáním svého …More
Mě duchovní otec učí, že půst je vše, co nás odvádí od našeho "já"(PÝCHY, sebestřednost) a přivádí blíže k Pánu, tím i větší pokoře a většímu soucitu (pomoci) k bližním. Pokud by můj půst (např. od pokrmu) znamenal, že budu ke svému okolí tvrdší nebo tak slabá, že mi to bude bránit povinnostem, nebo nervní, tak mám zvolit jiný půst. Takový, který konkrétně na mě pasuje, abych odevzdáním svého já, pokořením své pýchy, se více přiblížila k Pánu a lépe naplnila své poslání. V půstu jde o to, vzdát se sebe pro Boha a pro bližního. Pokud to má jiný efekt, není to půst, ale točením kolem svého ega nebo kolem nemožného.
TerezaK
dalila: resp.: maminka s deseti dětmi se postí jenom tím, že každého vyslechne. Není třeba, aby si dávala půst od pokrmu.
Roberto 55
Post by sa nemusel vyhlasovat, keby sa nebol predtym zrusil vdaka V2...
Mnohi sa postia nielen piatky, ale aj stredy uz davno.
Ale je dobre, ze post vyhlasili biskupi a nie hlavny hygienik.
Anton Čulen
Vyzerá to tak, ako keby si konečne páni biskupi uvedomili, že znesväcovanie Eucharistie prijímaním do rúk, druhý krát pozatváranie kostolov, zrušenie sviatkov Všetkých svätých a zrušenie svätých omší (nielen počas Veľkej Noci ale) pravdepodobne aj na Narodenie nášho Pána Ježiša Krista nie je až také rozumné. Bože odpusť nám......
dalila
Ten post je prikázaný?
Len sa pýtam, nič proti postu.
Ešte chcem povedať, že v KN bolo vyvrátené tvrdenie pápeža Františka o homosexuáloch či niečo podobné, ešte som nečítala. Len pripomienkujem, niekto to sem na gtv dával.
jezofiko
Nie je prikázaný je dobrovoľný. A áno pápežové slova boli vytrhnuté z konextu,ktoré novinár vidal a upravil podľa seba.
Kallistratos
Milí přátelé, papežova slova a nejen jeho velmi ráda světská média různé interpretují jak se jim hodí. A to prostě proto, aby přitáhla čtenáře, udělala emoční vlnu a živila zájem o své produkty.... To je celé. Byznys slova. A samozřejmě komerce a vzájemná soutěž.
Zedad
Kdyby papež nemluvil o registrovaném partnerství, tak by média nemusela nic překrucovat
apredsasatoci
jezofiko
Testovanie je dobrovoľné, pod hrozbou sankcií. 🥱
A čo pachamama? Aj toto pohantstvo je vytrhnuté z kontextu?
Pavol Iring
ten pôst prišiel ako blesk z neba a treba povedať KONEČNE. ale pôst na ukončenie pandémie? je to naozaj to, čo Pánu Bohu najviac prekáža? a čo ak je ,,pandémia,, Jeho napomenutím? netreba ďaleko viac odprosovať a postiť sa skôr za zatvorené kostoly a prijímanie do rúk?!
Coburg
Ninive sa obrátilo, a bolo zachránené, pretože sa KAJALO. A my čo? Už len ideme zase žobroniť u Boha, aby sme mali zase to pohodlíčko, ako sme mali predtým? NIČ tu nečítam o POKÁNÍ!!! Za čo? Za urážky Božského Majestátu v Najsv. Eucharistii, urážky Panny Márie, ktorej sa ZVERUJEME ako deti do škôlky, urážky v ústupčivom konaní biskupov voči svetskej moci, ktorá ZAMEDZUJE veriacim účasť na tom …More
Ninive sa obrátilo, a bolo zachránené, pretože sa KAJALO. A my čo? Už len ideme zase žobroniť u Boha, aby sme mali zase to pohodlíčko, ako sme mali predtým? NIČ tu nečítam o POKÁNÍ!!! Za čo? Za urážky Božského Majestátu v Najsv. Eucharistii, urážky Panny Márie, ktorej sa ZVERUJEME ako deti do škôlky, urážky v ústupčivom konaní biskupov voči svetskej moci, ktorá ZAMEDZUJE veriacim účasť na tom najdôležitejšom v živote kresťana - na sv. omši.
dalila
Veď mne to tiež príde, že povinný pôst. Preto sa pýtam.
Coburg, to nič. Však dáme to aj za odvrátenie choroby a zároveň kajuci pôst. Za celú slovač, počnúc mnou 😉
Peter(skala)
Pavol, presne na to som myslel, že pôst je dobrý, ale umysel?
Taký dvojzmyselný pohlad na jednu a tu istu zaležitosť, ked jedni postia, aby mohli žiť sviatostne a druhí postia, aby mohli sviatosti nadalej znesväcovať.

Človek by aj chcel aby sme mohli verejne prijmať sviatosti, ale ked si pomyslím ako sa vrati späť to znesvätenie, tak radšej treba hladať iný spôsob. Ved ked teraz, ked su sv.omše …More
Pavol, presne na to som myslel, že pôst je dobrý, ale umysel?
Taký dvojzmyselný pohlad na jednu a tu istu zaležitosť, ked jedni postia, aby mohli žiť sviatostne a druhí postia, aby mohli sviatosti nadalej znesväcovať.

Človek by aj chcel aby sme mohli verejne prijmať sviatosti, ale ked si pomyslím ako sa vrati späť to znesvätenie, tak radšej treba hladať iný spôsob. Ved ked teraz, ked su sv.omše neverejne a sem-tam jeden laik ku knazovi, pričom prijma Eucharistiu do ruky, tak čo bude potom, ked to bude možné robiť verejne všetkým?

Pokial biskupi nevyhlasia verejné pokánie alebo aspon povolenie prijmať do ust, tak ludia budu nadalej znesväcovať Sviatosti.
Pavol Iring
Peter, presne ,,za odvratenie pandemie,, = zachranit telo.
Pavol Iring
"Pôst nie je povinný pod hriechom, čo znamená, že je dobrovoľný. Ale pre každého z nás platí povinnosť, aby sme sa neprevinili nielen myšlienkami, slovami, skutkami ale aj zanedbávaním dobrého, a tak každý, komu je to len trochu možné, aby nezanedbal to, čo je dobré, nech sa nasledujúce piatky postí a tak vytvoríme kajúce duchovné spoločenstvo," dodal arcibiskup Zvolenský.
tkkbs.sk/…ew.php?cisloc…More
"Pôst nie je povinný pod hriechom, čo znamená, že je dobrovoľný. Ale pre každého z nás platí povinnosť, aby sme sa neprevinili nielen myšlienkami, slovami, skutkami ale aj zanedbávaním dobrého, a tak každý, komu je to len trochu možné, aby nezanedbal to, čo je dobré, nech sa nasledujúce piatky postí a tak vytvoríme kajúce duchovné spoločenstvo," dodal arcibiskup Zvolenský.
tkkbs.sk/…ew.php?cisloclanku=20201028001
dalila
Ok, ď