Clicks1.3K
pl.news
6

Viganò: wróg systematycznie zajmuje kluczowe pozycje w Kościele

W przeciwieństwie do poprzednich soborów, Sobór Watykański II nazwał się "duszpasterskim" i zadeklarował, że nie chce definiować żadnej doktryny, powiedział arcybiskup Viganò CatholicCulture.org (26 czerwca).

Viganò dodał, że sobór stworzył wielki wyłom "pomiędzy przed i po", "pomiędzy jednoznacznymi kanonami i pustymi słowami", oraz "pomiędzy anatemą a puszczeniem oczka do świata".

Sobór Watykański II przekazał wykazał też "domniemaną władzę doktrynalną" i "domniemaną nieomylność nauczania", choć zostało to "wyraźnie wykluczone" podczas sesji soborowych.

Viganò mówi, że ojcowie soborowi zostali "oszukani", ponieważ nikt z nich nie mógł sobie wyobrazić, że w Kościele istniały silne, wrogie i zorganizowane siły, które zastąpiły schematy przygotowawcze soboru "wiązanką sprytnie ukrytych błędów za długimi i celowo niejednoznacznymi wystąpieniami".

Istniała "systematyczna złośliwość niektórych ojców soboru z jednej strony, a z naiwnym optymizmem lub nieostrożnością innych ojców soboru z drugiej, choć ci mieli dobre intencje".

Dla Viganò "duchem Soboru" jest sam Sobór, ponieważ "błędy okresu posoborowego były zawarte w niuansach w aktach soborowych".

W związku z tym Viganò ma rację mówiąc, że Nowy Obrządek (1970) jest Mszą Soboru (1962-65).

UwaIa on, że "rozwiązanie" – to raczej diagnoza – polega na "rozpoznaniu infiltracji wroga w sercu Kościoła, systematycznym zajmowaniu kluczowych stanowisk w Kurii Rzymskiej, seminariach i szkołach kościelnych, spisku grupy rebeliantów - w tym, na pierwszej linii frontu, zboczonego Towarzystwa Jezuitów".

Viganò uznaje również "nieadekwatność reakcji dobra, naiwność wielu, strach przed innymi i interesy tych, którzy skorzystali z tego spisku".

Ma nadzieję, że przyszły papież "powróci do wątku Tradycji tam, gdzie został odcięty" - zastanawia się, jak taki papież mógłby wyjść z obecnego kolegium kardynałów.

#newsDhotzjfvoz

Weronika-S.
To zdecydowana prawda objawiająca się największym kryzysem z dotychczasowych. Nigdy tak nie ujmowano czci Bogu jak obecnie.
CUDOWNY MEDALIK
Czy Vigano to osoba świecka? Jeśli chodzi o Arcybiskupa Vigano ,to proszę nie odbierać mu należnego tytułu , przez pomijanie go w pisowni. Nastała teraz taka moda, że mówiąc o jakimś Kapłanie lub Biskupie używa się tylko samego nazwiska. Wiele razy już swoim znajomym Katolikom zwracałam na to uwagę, ale bez skutku. Mnie osobiście to bardzo razi. Gydyby Arcybiskup Vigano zobaczył taki tekst , …More
Czy Vigano to osoba świecka? Jeśli chodzi o Arcybiskupa Vigano ,to proszę nie odbierać mu należnego tytułu , przez pomijanie go w pisowni. Nastała teraz taka moda, że mówiąc o jakimś Kapłanie lub Biskupie używa się tylko samego nazwiska. Wiele razy już swoim znajomym Katolikom zwracałam na to uwagę, ale bez skutku. Mnie osobiście to bardzo razi. Gydyby Arcybiskup Vigano zobaczył taki tekst , lub usłyszał ,tylko swoje nazwisko na pewno byłoby mu bardzo przykro.