csk.news
52K

$500: Kardinál Zen uznaný vinným

90-ročný kardinál Joseph Zen bol 25. novembra uznaný vinným z toho, že nezaregistroval už zrušený Fond humanitárnej pomoci 612, ktorý slúžil proamerickým protestujúcim.

Bola mu uložená symbolická pokuta vo výške 4 000 hongkonských dolárov (512 USD).

Prokurátor argumentoval, že požiadavka zaregistrovať fond neporušuje slobodu združovania. Všimol si, že fond väčšinu "darov", viac ako 450 miliónov hongkonských dolárov (57 miliónov USD!), minul.

Advokát Zen odpovedal, že fond by sa nemal považovať za združenie alebo spolok, keďže obžalovaní neboli členmi spolku a len pomáhali viesť fond. Sudkyňa Ada Yim dospela k záveru, že fond mal "politické", a nie len "charitatívne účely".

Zen bol zatknutý (!) v máji spolu s ďalšími štyrmi osobami. To vyvolalo kritiku niektorých západných režimov, nie však Vatikánu. V tom čase bol obvinený zo "spolčenia so zahraničnými silami".

Ostatní štyria správcovia fondu dostali pokutu v rovnakej výške. Jedna z nich, právnička Margaret Ng, uviedla, že je to vôbec prvýkrát, čo bol niekto obvinený z takéhoto priestupku. Zen po vynesení rozsudku novinárom povedal, že prípad sa netýka slobody náboženského vyznania.

Obrázok: Joseph Zen, © Etan Liam, CC BY-ND, #newsYgqnvzolzk

Glockner ...
Zen byl nastrčená křesťanská figurka, prosazující však vliv amerických Rockefellerů a ostatních zednářů v Číně.
apredsasatoci
Zen mi dosť pripomína nášho bývalého trnavského biskupa.
Metod
Kardinál Zen, statočný pastier!
TVOJ ĎAĎA VAŇA
Zen, zednářský zaprodanec. Co je na tom statečného a pastýřského?
Laco Bajzo