Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
tr.news
79

Piskopos, Elle Komünyon Almak İçin Savaşa Girişti

Arjantin'in Gregorio de Laferrere kenti piskoposu Gabriel Bernardo Barba (53), piskoposluk bölgesinde pek kullanılmayan ve tartışmalı bir yenilik olarak görülen Komünyon'u elle alma tercihinin reklamını yapmak için 17 Haziran'daki Katolik yortusu vaazını kullandı. Oysa Barba, etrafa saçılan parçacıklar nedeniyle el ile Komünyon almanın kutsal şeylere hakaret olacağı gerçeğini görmezden geliyor. Bunun yerine Barba, Mesih'in bedenine hakareti sadece fahişelikte ya da düşkünlükte görüyor ve şunu ima ediyor, "inananlar bunları umursamaz, çünkü bunlar 'tütsü kokmazlar'."

Barba, normal şekilde alınan Komünyon'u da şöyle karalıyor: "Komünyon'u el ile almak, ağız ile almaya göre çok daha kayda değer ve kemale ermiş birinin davranışı gibi geliyor bana." Onun için, elle Komünyon almaya izin vermek "sağlıklı bağımsızlığın gözle görülür bir işaretidir". Francisco La Cigüeña de la Torre bunu blogunda "aptalca bir argüman" olarak nitelendiriyor.

Komünyon'un elle alındığı ülkelerde kutsal değerlere hakaret önemli ölçüde artmış ve Aşai Rabbani Ayini'ne duyulan saygı gözle görülür biçimde azalmıştır.

Resim: Gabriel Bernardo Barba, Wikipedia, #newsXrnqnrcmhp