Clicks13
tr.news

Francis, Önce Durum Etiğini Kınadı ve Sonra Onu Vaaz Etti

Francis, Tayland gezisi sırasında Cizvitlere, boşananların [yasadışı] şekilde yeniden evlenmesi hakkındaki sorunun iki şekilde çözülebileceğini söyledi.

“Kilise dâhilinde olsa da, Hristiyan olmayan, ahlaki bir şekilde; veya Amoris Laetitia'nın sekizinci bölümünde olduğu gibi Kilise Magisterium'una göre, çözüm bulmak için yolculuğa çıkın, eşlik edin ve birbirinizi anlayın.

Bunun durum etiğiyle değil, Kilise'nin muhteşem ahlaki geleneğiyle ilgisi var."
(Yazı: LaCiviltaCattolica.it, December 5).

Francis'in her cümlesi yanlış:

- "Hristiyan" ve "Kilise içi" birbirine düşürülemez.

- Amoris Laetitia'nın dipnotunda yayınlanan şahsi çıkarımı Kilise Magisterium'u değildir.

- Amoris Laetitia, bazı durumlarda zina gibi kötü davranışlara izin veren - Francis tarafından kınanan - durum etiğinin talihsiz bir örneğidir.

Başka bir soru bağlamında, Francis, “Tanımlayıcı ve her zaman geçerli olan hiçbir kural yoktur” diyerek “10 Emir”i ortadan kaldıran bir tez iddia ederek durum etiğini tekrar vaaz etti.

Geriye kalan ifadeleri sol politikaları teşvik etmekle ilgiliydi: iklim alarmı ("gezegenin hayatta kalması temel bir temadır"), kitlesel göç ("mülteciler atık malzemedir"), insan ticaretini teşvik etmek ("Akdeniz bir mezarlığa dönüştü") ve duvarları çocuklarla ebeveynleri ayıran Herod'un bebek katliamına benzetmek.

Resim: © Mazur, CC BY-SA, #newsOwnzodphup