Clicks25
tr.news

Maestro Aurelio Porfiri: Gençlik Sinodu'nda Söylemek İstediğim Üç Şey

Çokları bilmiyor olabilir, ama geçmişte pek çok Vatikan sinoduna katıldım.

Hayır, hiç sinod pederliği yapmadım, fakat Hora Tertia sırasında Sinod Pederlerine eşlik eden orgcuydum. Bu toplantılara müdahale etme şansım hiç olmadı ve birkaç yıldır yazdıklarıma dönüp bakınca, sanırım gelecekte bunu yapmaya davet de edilmeyeceğim.

Artık orta yaşlı bir birey olduğumu göre, önümüzdeki Gençlik Sinodu ile ilgili söyleyecek birkaç şeyim var, aslında tam olarak üç şey. Kendimi sinod sırasında ifade edemediğimden, bu açıklamayı burada yapacağım.

1) Gençler, gençliğinizi asla mutlaklaştırmayın. Bu döneminiz bir geçit, yetişkinliğe doğru gitmekte olan bir olgunlaşma çağı. Gençliği övmekte olanlar ya müstehziler ya da yaşlılardır. Bu yüzden, "Gençlik Ayinleri"ne katlanamıyorum. Ayinler herkes içindir, sadece Tanrı'nın çocuklarından bir kısmı için değil.

2) Gençler, Papa'nın, tarihinizin kahramanları olduğunuzu söylemesini hatırlayın. Bakire Meryem Kilisemizde de yer alan dominant anlatılar sizi inandırmaya çalıştığı şeyleri hiç sesinizi çıkarmadan kabul etmeyin. Kilise'den, dünyaya meydan okumasını, gerekirse dünyanın ölümlü bağrında yok olup gitmemesi için sorular sormasını isteyin.

3) Gençler, Geleneği deneyimleyin. "Geleneksellik" demiyorum, fakat Gelenek, babalarımızın bizlere emanet ettiği sanat, güzellik, maneviyat, dua ve kültür hazineleridir. Unutmayın, Geleneği kucaklayanlar, daha uzaklara bakabilirler. Dünyadaki hayatımın her gün nasıl daha da kısaldığını görüyorum. Sizler benim umudumsunuz, sizler, kendimizden öncekilerden aldıklarımızı geleceğe taşıyacak olan ayaklarımızsınız.

Resim: © Mazur/catholicnews.org.uk, CC BY-NC-SA, #newsXqepddornb