Ukraińcy narzekają na biedę w warmińsko-mazurskim

Portal Money.pl zamieścił tekst poświęcony sytuacji uchodźców z Ukrainy, przebywających od kilku miesięcy w województwie warmińsko-mazurskim. Ukraińscy rozmówcy serwisu narzekają w nim na biedę w tym regionie i oferowane niskie zarobki, które nie starczają im chociażby na usamodzielnienie się i wynajęcie mieszkania.

Obecnie w ośrodkach zlokalizowanych na Warmii i Mazurach przebywać ma około 3,7 tys. uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Mogą więc liczyć na świadczenia socjalne i pomoc samorządu, w tym również na darmowe wyżywienie i nocleg.

Na swoją sytuację narzekają natomiast osoby próbujące się usamodzielnić, a nawet uczyć języka polskiego. Money.pl cytuje jedną z Ukrainek, która wprost narzeka na swoje zarobki. Za pracę w sklepie ma bowiem otrzymywać 2,2 tys. zł, natomiast wynajęcie jednopokojowego mieszkania to koszt około 1,3-1,5 tys. zł.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało w ubiegłym miesiącu, że od wybuchu wojny na Ukrainie pracę w naszym kraju podjęło 358 tys. Ukraińców. W województwie warmińsko-mazurskim było ich około 10,9 tys.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

=================================================

Socjalne rozdawnictwo w dobie kryzysu

Wielu Polaków w czasie kryzysu gospodarczego boryka się z problemami finansowymi. Należy również uwzględnić stale rosnące rachunki i opłaty energetyczne m.in. przez wojnę na Ukrainie i niedobory cennych surowców. Tymczasem polski rząd głosem szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka zapowiedział wsparcie finansowe dla ukraińskich kobiet i rodzin. W grę wchodzi nawet 80 tys. hrywien czyli 10 tys. złotych wsparcia socjalnego.

Przebywający na Ukrainie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział podczas konferencji prasowej w Kijowie ogromny projekt socjalny dla ukraińskich kobiet. Miałyby one dostać jednorazowo po 80 tys. hrywien tj. 10 tys. złotych jako rekompensata za traumę wojenną. „Chcemy pomóc kobietom, które zostały uwolnione z niewoli i przeżyły tam traumę. Takie kobiety otrzymają jednorazową zapomogę w kwocie 80 tys. hrywien, a także pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną” – zapowiedział szef kancelarii premiera. „Dziś rusza Fundusz imienia bł. Klemensa Szeptyckiego, który jest patronem nad przedsięwzięciem pomocy wojennym sierotom i kobietom. Bł. Szeptycki był duchownym z polsko-ukraińskimi korzeniami, który ratował dzieci przed Niemcami” – dodał Michał Dworczyk.'

W tym celu polski rząd uruchomił specjalną stronę, przez którą ukraińskie kobiety mogą składać odpowiednie wnioski, aby otrzymać wskazane środki. Dodatkowo rząd zamierza przeznaczyć środki dla dzieci, które straciły rodziców na wojnie. Na każde ukraińskie dziecko przeznaczono 5 tys. hrywien tj. 600 złotych. „W XXI w. jeden z najstraszniejszych totalitaryzmów jest w putinowskiej Rosji. Uruchomiona została strona internetowa, na której można się zgłaszać o pomoc dla dzieci, których rodzice zostali zabici w wyniku wojny na Ukrainie” – poinformował. „W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieci. Każde dziecko, które będzie objęte tym program będzie otrzymywano rocznie równowartość 5 tys. hrywien” – wyjaśnił Dworczyk.

W mediach społecznościowych Polacy wyrazili oburzenie planowanymi wydatkami, które ostatecznie nie zostaną wydane w naszym kraju, co pozwoliłoby przynajmniej trochę uniknąć straty finansowej w polskim budżecie.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Twitter.com [1] [2]
Źródło: MediaNarodowe.com
Kot spaślak.
Jadę na Podlasie!
Odżyję, odpasę się, A CO!
Mark Nemo
Przez 7 lat rząd polski nie zrobił dla Polaków tyle, ile przez 4 tygodnie dla Ukraińców. Ile zrobił dla Zydów da się wyliczyć ze wzoru: 7 lat + 4 tygodnie, do potęgi dziesiątej.
Lilianna w ogrodzie
olek19801
Dobre...
PRAWDZIWY KOŚCIÓŁ POZOSTAŁ W TRADYCJI
Polacy musieli by " zasiąść " do stołu bandy czworga z Knesejmu Polin i na deser rezydenta Judę !
olek19801
Będę powtarzać: UKRY! WON NA UKRAINĘ! ZABIERZCIE ZE SOBĄ UKRAIŃSKI NIERZĄD OKUPUJĄCY POLAKÓW!
PRAWDZIWY KOŚCIÓŁ POZOSTAŁ W TRADYCJI
Ukry mają swojego okupacyjnego rezydenta u swój Knesejm -prędzej nas wywalą , bo goje i ignoranci z Polin zapadli w sen roczny !