Clicks1.2K
pl.news
2

Kolejny francuski kościół płonie – państwo jest odpowiedzialne

Ogromny kościół parafialny Saint-Pierre-Saint-Paul w centrum Lille, stolicy Flandrii w północnej Francji, stanął w płomieniach o godzinie 20:00 3 maja.

Pożar prawdopodobnie rozpoczął się w zakrystii i rozprzestrzenił się na dach przed przybyciem strażaków. Pożar został opanowany do godziny 21:30. Śledztwo zostało wszczęte, a "możliwe jest, że pożar powstał przypadkowo", ponieważ zakrystia była zamknięta.

XIX-wieczny kościół – za który odpowiedzialne jest państwo – był w złym stanie i został zamknięty na kilka miesięcy w 2020 roku w celu przeprowadzenia prac remontowych, w tym instalacji elektrycznej. Otwarto go ponownie we wrześniu.

Lille jest rządzone przez socjalistów, którzy niewiele dbają o Kościół. Saint-Pierre-Saint-Paul ma dużą kryptę, pierwotnie przeznaczoną do pochówku, ale nigdy nieużywaną w tym celu. Dlatego też w latach 80 – w nurcie "odnowy" Vaticanum II – parafia zdecydowała się zainstalować w niej salę do szermierki.

#newsLogsxtreyj

Orędzia
grafix
Zapalniczka 5G działa skutecznie jak w archiwum miejskim Krakowa i nie ma przed nią obrony. W jednym z kościołów we Francji dach zapalił się jednocześnie w 11 różnych punktach i chromatografy gazowe nie wykazały obecności substancji łatwopalnych.