jili22

החלום של דון בוסקו

יום אחד בנובמבר 1854, דון בוסקו חיכה בחדר האוכל. הארוחה הושלמה בלעדיו, כולם חוזרים לעבודתו; רק דון ויקטור אלסונטי וכמה אנשי דת נותרו לדון סביב השולחן.
"למה דון בוסקו לא מגיע?" שואל דומיניק טומטיס. אנחנו צריכים ללכת ולקבל את זה.
"הוא לא אוהב שמפריעים לו בעבודתו", אומר דון אלסונטי. אני יודע שיש לו דאגות גדולות.
— עלינו? שואל ז'אן קליירו, שלובש את התרמיל כבר חודש. על הנואם?
"לא, לכנסייה. כפי שאתם יודעים, הליברלים מתכוונים להציג הצעת חוק בבית הנבחרים שמנישלת את כנסיית פיימונטה-סרדיניה מנכסיה ומבטלת את רוב המנזרים. אף אחד לא עצוב יותר מהעוול הזה מאשר אבינו, אבל הוא מודאג לא פחות מהצרות שמלכנו חותר אם הוא ישאיל את עצמו לפרויקטים האלה.
— נישל את הכנסייה, סגירת המנזרים, דרך יפה להודות לדתיים על מסירותם במהלך הכולרה! בוכה דון מישל רואה.
דון בוסקו מגיע:
"סליחה על העיכוב שלי, ידידיי. אני מקווה ששמרת לי כפית מרק?
"אמא שלך חיממה אותה. אני הולך! מציע פליקס רביליו.
"עדיין נשארה לי קצת עבודה", ממשיך דון בוסקו. כתבתי היום לשלושה אנשים חשובים, האפיפיור, המלך והתליין.
ראש המנזרים צחקו כששמעו את ההתקרבות הייחודית הזו. עבור אביהם לכתוב לאפיפיור הוא לא יוצא דופן מאוד. התליין, למרות מקצועו, הוא חבר ומיטיב של הנואם. אבל מכתב למלך? מה דון בוסקו יכול לכתוב למלך?
"הנה מכתבי למלך. האם אתה רוצה להעתיק אותו פשוטו כמשמעו, אנג'ל סאביו?
"מרצון רב," משיב זאת, קרוב משפחתו של דומיניק.
"טוב! הנה היא. אבל, להתחיל על ידי קריאתו בקול רם! כולכם צריכים לדעת מה יש בו.
אנג'ל סאביו עובר על המכתב וקורא, יותר ויותר נדהם:
"היה לי חלום מוזר אתמול בלילה. הייתי באמצע מקהלת הנואם כשלפתע הגיע שליח לבוש את מדי הארגמן של משרתי החצר וצעק: "חדשות חשובות!" "אילו חדשות?" שאלתי. "הכרז: אבל גדול בחצר! אבל גדול בחצר!" רציתי לשאול אותו מי מת, אבל הרוכב כבר עזב. »
— לא יותר מזה? אנג' סאביו שואל.
"לא, זה הכל. זה תלוי במלך לחשוב על זה! אני הולך לאכול. הנה פליקס שמגיע עם המרק. תודה לך, ילדתי!
חמישה ימים לאחר מכן, החלום חוזר על עצמו. דון בוסקו שומע שוב את פרסות השליח המלכותי, אך הפעם השליח מכריז: " אבל גדול בחצר! אבל גדול בחצר! »
למחרת, בכתיבתו שלו, דון בוסקו הודיע למלך על החזון השני והתחנן בפניו שיבטל צרות כאלה על ידי התנגדות להצעת החוק החדשה.
"החוק הזה יביא מזל רע מאוד לבית המשפט", אמר בעצב בערב.
כמה ימים לאחר מכן, המרקיז דומיניק פאסאטי, תורם הנואם, מגיע:
"מה עשית!" אמר לדון בוסקו. המכתבים שלך עוררו את כל בית המשפט. המלך מושפע מאוד, זועם. ובכל זאת אתה יודע איזו הכרה אתה חייב לו על טבעו הטוב.
"כן, אני יודע את זה! דון בוסקו משיב בשקט. זו בדיוק הסיבה שאני מרגיש שזו חובתי להזהיר אותו. כתבתי לו רק את האמת הפשוטה.
שר המשפטים, אורבין רטאצי, אף על פי כן הגיש את הצעת החוק לביטול המנזרים ב-28 בנובמבר, ורוזן קאבור, במשך שנתיים ראש הממשלה, היה נחוש בדעתו להעביר אותה. בהתחשב בהתנגדות האלימה של השמרנים, הליברלים תמכו בחוק בחוסר תום לב ברור.
"לכנסייה אין את הזכות להחזיק", אומר הדו"ח. הסחורה של הכנסייה שייכת לעניים. אם האומה ענייה, היא יכולה לתפוס אותה באופן לגיטימי. »
לאחר ויכוחים סוערים, שבמהלכם הרוזן סולארו דלה מרגריטה תיאר את החוק הזה כהונאה מפלצתית, התיק נסגר.
אבל בתחילת השנה שלאחר מכן חלומותיו של דון בוסקו התגשמו. ב-12 בינואר נפטרה מארי-תרזה, אמו של ויקטור עמנואל השני, לאחר מחלה קצרה. דון בוסקו מפסיד בה תורם יוצא דופן. המלך מוצף בעצב והשינה בורחת ממנו.
האבל הראשון בקושי חלף, אדלייד, אשתו של המלך, מתה בלידת בן. עוד כמה שבועות, והנסיך פרדיננד מסבוי, אחיו של המלך, עוקב אחריה לקבר.
למרות כל האזהרות הללו מגן עדן, החליט בית הנבחרים, ב-2 במרץ 1855, לאמץ את חוק ראתאצי.
בפעם הרביעית, המוות דופק על דלת המלך. ב-17 במאי היא שימחה אותו עם בנה הצעיר. כיצד נוכל להפנות אוזן חירשת למכות כאלה? אבל הסנאט, חמישה ימים לאחר מכן, העביר בקושי את החוק, למרות הצעתו של הבישוף די קלאביאנה, הבישוף של קסלה, כמעט מיליון לירות לממשלה נגד נטישת פרויקט הפוליציה.
המילה האחרונה היא עכשיו עם המלך, דון בוסקו אמר למחרת לאנשיו הצעירים. חתימתו תלויה בסגירת קהל של מנזרים. אבל אני חושש שגן עדן יביא עוד מזל רע לביתו.
"לא יהיה טוב לכתוב למלך?" שואל ז'אן קליירו.
- כן. אתה רוצה לטפל בזה, אנג'ל?
- מרצון. תגיד לי מה אני צריך לכתוב.
"הוד מלכותו," אומר דון בוסקו, "אתמול השתתפתי בראיון עם כמה אנשים, כולל דון בוסקו. השיחה התמקדה באירועי היום, וכתוצאה מכך, בחוק ראתאצי שעבר לאחרונה בסנאט. אם זה היה אפשרי בשבילי לדבר עם המלך," אמר דון בוסקו, הוד מלכותו, הייתי אומר לו, "היזהר לא לחתום על החוק הזה כדי לא למשוך אותך ואת משפחתך אסון גדול. "זה מה שאני עושה נקודה להודיע לך כנושא נאמן וצייתן של הוד מלכותך. על החתום: אנג' סאביו, משאטונוף ד'אסטי.
בקריאת המכתב הזה, ויקטור-עמנואל חיוור. אזהרות השמים פגעו בו קשה מדי; ארבעה שכולים בכמה חודשים, אמו, אשתו, אחיו ובנו.
"מי ייתן ודון בוסקו הזה יעזוב אותי בשקט!" הוא לוחש בקול רועד.
כאשר נוסח החוק הוגש לחתימה זמן קצר לאחר מכן, נדרשו כמה ימים של הרהורים. הוא ניצל את ההזדמנות כדי להתייעץ עם כמה תיאולוגים, רופאים של החוק האסייתי, מה שהופך אותם מודעים לאזהרות של דון בוסקו ומימושם המכריע. אקלסיאסטיקה זו, במקום להגן על זכויות הכנסייה על פי חובתם, השיבה במתרפסות: " מי יתן והוד מלכותך לא יהיה מודאג ממסריו של דון בוסקו! הזמן לגילויים חלף! נבואות ואיומים כבר לא ראויים לקרדיט! »
המלך ויקטור עמנואל לקח את העט וחתם על חוק זה, שביטל שלוש מאות ושלושים וארבעה מוסדות דתיים ועקר יותר מחמשת אלפים גברים ונשים דתיים מבתיהם.
יתר על כן, המלך לא התרעם על דון בוסקו על תחושותיו המוקדמות; לעתים קרובות הוא מצטט אותו כקדוש. אבל מה שנעשה נעשה. מאחורי המגורשים הדתיים סגרו את דלתות המנזרים שלהם. כל רכושם, שבו הם משתמשים במשך מאות שנים בשירות אלוהים והעניים, עוברים למדינה. הרוזן השאפתני קאבור השיג את מטרותיו.

(דון בוסקו, שליח הנוערג. הונרמן)

le-petit-sacristain.blogspot.com/2022/01/le-songe-de-don-bosco.html