Więcej Ukraińców w Polsce!

W Polsce wynagrodzenie osób sprzątających jest trzykrotnie wyższe niż na Ukrainie, a kierowcy ciągników otrzymują prawie tyle samo – podaje agencja zatrudnienia. Ukraińskie pensje straciły na wartości przez osłabioną wojną hrywnę względem dolara, euro i złotego – dodano.

Centrum analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal, specjalizującej się w zatrudnianiu cudzoziemców, porównało średnie wynagrodzenia na Ukrainie i w Polsce wśród najpopularniejszych zawodów.

Są różnice

„Wynagrodzenie osób sprzątających w Polsce jest trzykrotnie wyższe niż wynagrodzenie podobnej profesji na Ukrainie, kierowcy ciągników otrzymują prawie tyle samo, a administrator systemów informatycznych może liczyć na prawie 5 tys. zł miesięcznie, czyli ponad 2,5 razy więcej niż na Ukrainie” – wynika z danych Gremi Personal.

Księgowa na Ukrainie może liczyć na ok. 1700 zł zarobków, a w Polsce – 3800 zł. Prawnik może tam zarobić 1800 zł, a w naszym kraju – 4350 zł, pracownik serwisu samochodowego 2400 zł w Ukrainie i ok. 3100 zł w Polsce, a fryzjer odpowiednio ok. 2 tys. zł i 3 tys. zł.

Brakuje mężczyzn?

Jak tłumaczy Anna Dzhobolda z Gremi Personal, różnica między zarobkami w obu krajach jest szczególnie teraz odczuwalna, ze względu m.in. na to, że ukraińskie pensje straciły na wartości przez spowodowane wojną osłabienie hrywny względem dolara i euro, ale również polskiego złotego. Zwróciła też uwagę na „niedobór” mężczyzn z Ukrainy na polskim rynku z powodu zakazu ich podróży za granicę. Oznaczać to może, że jesienią wynagrodzenia na polskim rynku pracy wzrosną – dodała.

Jej zdaniem nie jest wykluczone, że niedługo migracja typowo uchodźcza z Ukrainy uzupełni się też migracją zarobkową. „Obywatele Ukrainy, którzy nie mają obecnie zadowalającej pracy w kraju i mogą z niego wyjechać, będą szukać zatrudnienia za granicą, żeby finansowo wspierać rodziny w trudnych czasach” – wskazała.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego br.

nczas.com/…zna-zarobic-nawet-trzy-raz-wiecej-niz-na-ukrainie/

=========================================
abracham
i dla tego Polacy jada na zachód bo tam więcej zarobią niż w Polsce połowa słubic jedzi do berlina do pracy sa pociagi i sa autobusy transhand dowozi polaków do niemieckich zakładow pracy dzienie pokonuja 80km w jedna strone
Viktor Wiktor
olek19801
Macie dość gości? Możliwe, że kolejne miliony osób z Ukrainy zaleje Polskę.
Trzy lata temu rozmawiałem z Ukrainką, która z mężem i synem przyjechała do Krakowa. Swoje własnościowe mieszkanie (60 m2) wynajęli. On pracował w Polsce na budowie, ona najmowała się do sprzątania ( z zawodu nauczycielka w klasach 1-3 szkoła podstawowa). Powiedziała mi, że w Polsce chcą się dorobić i może kiedyś wrócą …More
Macie dość gości? Możliwe, że kolejne miliony osób z Ukrainy zaleje Polskę.
Trzy lata temu rozmawiałem z Ukrainką, która z mężem i synem przyjechała do Krakowa. Swoje własnościowe mieszkanie (60 m2) wynajęli. On pracował w Polsce na budowie, ona najmowała się do sprzątania ( z zawodu nauczycielka w klasach 1-3 szkoła podstawowa). Powiedziała mi, że w Polsce chcą się dorobić i może kiedyś wrócą do siebie.
Bos016
W kraju ogarniętym kryzysem, jak Polska, Ukraińce długo nie posiedzą.
olek19801
Jeśli będą na specjalnych zasadach, to niestety zostaną.
Bos016
Te specjalne zasady,nie będę prorokować, ale szybko się skończą.
olek19801
Biorę pod uwagę, że Soros może finansować migrację. Pieniądze nie koniecznie muszą pochodzić z Polski.
Bos016
Może i tak być.
olek19801
No, właśnie...