Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
tr.news
8

Sloane Bulvarı Skandalı: Kafa Karıştırıcı Olayların Zaman Çizelgesi

1. 2014: Devlet Sekreteri Yardımcısı Angelo Becciu, Raffaele Mincione'nin Londra Sloan Bulvarı'nda bir gayrimenkule sahip olan fonuna 147 milyon € (diğer kaynaklar: 200 milyon €) değerinde yatırım yaptı.

2. Mincione para kaybetmeye devam etti. Bu nedenle Becciu, Mincione'den kurtulmak ve 125 milyon £ tutarındaki ipotek de dâhil olmak üzere gayrimenkulün tamamını satın alması için finansör Gianluigi Torzi'yle anlaştı.

3. 2018: Torzi mülkü devretti, ancak: (1) Mincione'ye çok fazla para ödedi (40 milyon €) ve (2) mülkü kendi şirketi Gutt Sa'ya devretti. Ardından Vatikan'dan kendisinin mülk yönetiminden sorumlu kılınmasını istedi, çünkü şimdiye kadar ücretsiz olarak çalışmıştı. Vatikan reddetti.

4. Vatikan bunun yerine Torzi'nin görevini başka bir finansör olan Enrico Crasso'ya vermeyi planladı. Torzi, Vatikan tarafından kullanıldığını düşündü.

5. Böylece Torzi, "şantaja" başvurdu. Vatikan temsilcisi Fabrizio Tirabassi'yi yönetim kurulundan çıkarmak için Gutt Sa üzerindeki – Vatikan'ın "farkında olmadığı" – kontrolünü kullandı.

6. Köşeye sıkışan Tirabassi ve Becciu’nun eski sekreteri Monsenyör Mauro Carlino, – söz de "hiçbir yetkileri olmadan" – mülkü geri almak için Torzi’ye 9 milyon € teklif etti. Nihayetinde Vatikan 15 milyon € ödedi.

7. Şu anda, Tirabassi ve Carlino suçlanıyor. Ancak, bu gerçekten sorumluları korumak için piyon kurban etmek gibi görünüyor (Peña Parra, Becciu, Parolin, Francis). Carlino, müfettişlere yukarıdan gelen talimatlara göre hareket ettiğini söyledi (Peña Parra). Ayrıca, Becciu halefi Peña'yı da suçladı (Repubblica.it, 7 Haziran).

Kaynak: AdnKronos.com (7 Haziran)

Resim: © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsIalcscrlie