Clicks86
Peter(skala)

Cigánikovej klamstvo odkrútila v TA3 Tutková: Počet potratov vzrástol po zavedení potratovej tabletky

Bratislava 19. októbra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)
hlavnespravy.sk/…ni-potratovej-tabletky/2321594

Nedávno TA3 odvysielala diskusiu o potratoch a pomoci tehotným, ktorá bola výnimočná tým, že sa na nej zúčastnili len ženy, hoci slovo dával a reláciu Pozrime sa na to moderoval muž – Jozef Šivák

TA3
Záber z relácie

Moderátor pôvodne veľmi chcel muža – samozrejme na strane proti potratom, ktorému by ľahšie poslankyňa Jana Bittó Cigániková vyhadzovala na oči, že zákaz potratov je útlak žien mužmi, politikmi. Keď sa zrejme nevedel dovolať poslancovi Štefanovi Kuffovi, ktorý pred pár týždňami zmenil telefónne číslo, oslovil poslanca Richarda Vašečku z OĽaNO. Napokon diskusia mala byť o koaličnom a nie opozičnom návrhu. Našťastie pán Vašečka odmietol a tak ako posledná svoju účasť v diskusii potvrdila predkladateľka návrhu zákona poslankyňa MUDr. Anna Záborská. Aby pani Bittó Cigániková mala dobre krovie a mohla povedať, že ona nie je za potraty, ale za ženy, tak do diskusie prišla aj predsedníčka občianskeho združenia Ženské kruhy, Zuzana Krišková.

Keďže tábor za život treba ukázať ako čo najradikálnejší (a kto od Kuffu je radikálnejší?), za tretí sektor moderátor pozval predsedníčku Centra pre bioetickú reformu Janu Ray Tutkovú, známu ukazovaním obrázkov potratených detí vo verejnom priestore. A tá diskusii dávala naozaj šťavu svojimi vstupmi, hoci viackrát ju moderátor ani nenechal dopovedať myšlienku. Dokonca jej kázal odložiť obrázok počatého dieťaťa v 6. týždni od počatia, ktorým chcela ukázať vývojové štádium, keď má dieťa už sformovanú tvár aj prsty na rukách a nohách. Moderátor dámy v zápale diskusie očividne nezvládal, pár minút sa strhla hádka, predsedníčku Výboru NR SR pre zdravotníctvo, ktorá je známa skákaním do rečí svojim oponentom, nemal kto krotiť. Cigániková išla svoje – Cirkev a politici chcú obmedzovať ženy, ona obhajuje polovicu Slovenska, keď chce pre nich zlegalizovať potratovú tabletku.

Jana Ray Tutková ju označila za propagátorku potratov a obvinila z toho, že rozoštvala parlament, keď prehlásila dva dni navyše na rozmyslenie pred potratom za ohromný zákaz len, aby si vydupala potratovú tabletku. Keď sa neskôr moderátor opýtal Jany Bittó Cigánikovej, prečo nežiadala vypustiť už dnes povinnú dvojdňovú lehotu na rozmyslenie pred potratom, tá sa ohradila, že nechcela rozoštvávať spoločnosť. Slovo rozoštvať padlo ešte do tretice z úst poslankyne Záborskej, ktorá vypracovala návrh podľa programového návrhu vlády tak, aby bol prijateľný pre všetkých. Tutková obvinila Cigánikovú, že prezentovaním témy ako zákaz potratov, hoci potrat ostáva úplne legálny počas leta nabalila 5% voličov Progresívneho Slovenska a teda jej ide len o preferencie SaS.

Poslankyňa MUDr. Anna Záborská prezentovala čísla zachránených životov detí a ich matiek pred potratom, ktorým pomohli organizácie a poradne, s ktorými ona dlhodobo spolupracuje. Jej návrh vychádza z tejto skúsenosti. Jej liberálna kolegyńa ju nechutne vysmiala, že ako to stíha popri parlamente. Návrh, ktorý nemá podporu SaS a časti strany Za ľudí, navrhuje flexibilnú možnosť získať časť novorodeneckého príspevku už počas tehotenstva a nečakať do 28. dňa po dožití sa dieťaťa, odstraňuje diskrimináciu na vyplácanie novorodeneckého príspevku rodinám, ktoré majú viac ako tri deti, a pre rodiny, ktorým sa narodí dieťa s postihnutím, či už daným geneticky, alebo získaným počas prenatálneho vývoja alebo počas pôrodu, zavádza finančný príspevok viac ako 3000 Eur.

Hlavné správy player

Kým Cigániková a Krišková útočili na Záborskej návrh, že nie je pomocou ženám, lebo nemá dotiahnuté detaily pomoci, Tutková si pripravila grafy, ktoré usvedčujú Cigánikovú z klamstva verejnosti aj parlamentu. Doteraz stále totiž zdôrazňovala, že počet potratov sa nikde nezvýšil po zavedení potratovej tabletky, okrem Islandu. Tutková ukázala grafy škandinávskych krajin, na ktoré sa Cigániková doteraz odvolávala, a ich krivky nárastu celkového počtu i miery potratov niekoľko rokov po zavedení potratovej tabletky a to v čase, keď trend potratov bol predtým klesajúci. Tesne pred koncom na otázku moderátora pre všetkých, či sú za antikoncepciu zdarma, Tutková stihla ešte vytiahnuť graf potratovosti vo Švédsku a Británii, kde potraty stále stúpajú, hoci majú antikoncepciu aj sterilizáciu zdarma. V Británii dlhodobo stúpa počet potratov rezidentov a posledné roky klesá počet potratov nerezidentov, najmä z Írska a Severného Írska, kde donedávna potraty boli zakázané.

Pre divákov mohlo byť trochu únavné dohadovanie sa poslankýň o tom, čo bolo v pôvodnom návrhu a čo v pozmeňovákoch. Pani Kriškova perlila tým, že umelý potrat je základnou službou zdravotnej starostlivosti a aj farmakologický potrat má byť podľa medzinárodných odborných štandardov dostupný. Keď Tutková spomenula, že 9 slovenských nemocníc už nerobí potraty, lebo lekári nechcú robiť takúto špinavú prácu, z poslankyne strany Sloboda a solidarita vyskočilo „sekneme im po krížoch“. Cigániková vyrobila z komára slona, keď argumentovala, že žena na interrupciu do 12. týždňov tehotenstva nestihne ísť práve pre tie 4 dni, lebo musí cestovať do iného okresu, keď si niektoré nemocnice uplatňujú výhradu svedomia. Tutková jej argumentovala tým, že v každom akokoľvek malom meste je v lekárňach dostupný tehotenský test a žena, ak nechce dieťa, môže veľmi rýchlo zistiť, že je tehotná a potom má ešte 2 mesiace na to, aby podstúpila legálny potrat.

Ďalej Tutková vyzvala Cigánikovú, aby uviedla zdroj, podľa ktorého Svetová zdravotnícka organizácia odporúča potratovú tabletku ako šetrnejšiu formu potratu. Cigániková sa vyhovárala, že nemôže reagovať. Tutková sa snažila vysvetliť, že jediné porovnania chemického a chirurgického potratu, ktoré SZO zverejnilo na svojom webe, nič také netvrdia. Pre 2. trimester je odporúčaný chirurgický potrat pred chemickým a v 1. trimestri SZO uvádza len prieskum, podľa ktorého by si percentuálne viac žien vybralo znova chirurgický potrat a menej žien by si znova vybralo chemický potrat. Cigániková aj nedávano pre Pravdu tvrdila, že má 13 štúdií, ktoré sú v prospech chemického potratu. Centrum pre bioetickú reformu však v letáku pre poslancov v septembri odkazovalo len na dve najreleventnejšie štúdie, lebo sú najväčšie, na cca 50 tisíc ženách, ktoré prišli k záveru, že chemický potrat má viac komplikácií.

Poslankyňa Cigániková navrhuje zaviesť potratovú tabletku vo svojom pozmeňováku do Záborskej návrhu. Tá ako predkladateľka odmietla o jej pozmeňováku dať hlasovať, čo vyvrcholilo do obštrukcie na konci septembrovej schôdze, keď SaS poslanci spolu s ďalšími liberálnymi poslancami z koalície i s celým Hlasom, Smerom i ĽSNS vytiahli hlasovacie kartičky, čo spôsobilo, že parlament nebol uznášaniaschopný a nemohlo sa o návrhu hlasovať. Koalícia mala riešiť problém, že poslankyňa SaS obiehala opozičné kluby, predtým aj jednotlivcov, podľa svedectiev poslancov dokonca s fľašou alkoholu. V utorok začína nová schôdza parlamentu, na ktorú bolo odložené hlasovanie v 2. čítaní o návrhu poslankyne Záborskej o pomoci tehotným ako prevencia umelých potratov.