Clicks603
KAHLENBERG
ERBIL - HLAVNÉ MESTO KURDISTANU, regiónu v Iraku. Moderne rozvíjajúce sa mesto ERBIL je metropola s viac ako 900 000 obyvateľmi. Je to krásne mesto s pevnosťou v centre mesta, starou cez 7000 …More
ERBIL - HLAVNÉ MESTO KURDISTANU, regiónu v Iraku.

Moderne rozvíjajúce sa mesto ERBIL je metropola s viac ako 900 000 obyvateľmi. Je to krásne mesto s pevnosťou v centre mesta, starou cez 7000 rokov, čo z nej robí jedno z najstarších nepretržite osídlených mestských sídiel na svete.

Mesto bolo súčasťou niekoľkých mezopotámskych ríš, napr. asýrskej, babylonskej a perzskej, a neskôr ríše arabskej a osmanskej. Predtým bolo známe pod názvami Urbilum (sumersky), Arbel (aramejsky) a Arbairā (staroperzsky), niekedy sa tiež píše ako Arbil. V asýrskej dobe bolo známym centrom uctievania bohyne Ištar a v čase vlády Peržanov nad Asýriou bolo hlavným mestom tohto územia. Keď v roku 331 pr. n. l. Alexander Veľký porazil Peržanov v bitke pri Gaugaméle, perzský vodca Dareios III. utiekol do Erbilu a preto sa táto bitka niekedy nepresne označuje ako bitka pri Arbel.

Až do neskorého stredoveku bol Erbil centrom sýrskeho kresťanstva.

Od júna 2014 v meste sídli vo vnútornom exile chaldejsko-katolícky arcibiskup a sýrsko-katolícky arcibiskup z Mosulu a desiatky tisíc veriacich, ktorí museli utiecť pred tzv. Islamským štátom.