Clicks1.3K
pl.news
1

Nuncjusz Szwajcarii: zamknięcie koronawirusowe pomogło odnowić w Kościele ryt trydencki

Dla nuncjusza szwajcarskiego, Thomasa Gullicksona (69), ograniczenia pod "reżimem lockdownu" w świetle Covid-19 są przesadzone.

Podczas internetowej konferencji angielskiego Towarzystwa Mszy Łaciskiej 18 lipca przyznał, że jako nuncjusz – jak większość nuncjuszy – "nawet w normalnych czasach żyję nieco w izolacji". Więc zamknięcie nie zmieniło zbytnio jego życia.

Gullickson określił ryt trydencki jako "najstarszą formę kultu katolickiego", uważa, że żywe liturgie łacińskie sprawdziły się lepiej niż te z Novus Ordo i jest wdzięczny za to niespodziewane ujawnienie się szerszej publiczności.

Młody dominikański kapłan powiedział mu, że liczba wiernych trydenckich podwoiła się od czasu wznowienia kultu publicznego. Ksiądz przypisywał rosnące zainteresowanie również transmisjom na żywo. Przyciągnęło to, jak zwykle, zwłaszcza młode rodziny.

Po przejściu na emeryturę Gullickson chce szlifować swoją łacinę, ponieważ jego łacina prawa kanonicznego nie służy mu dobrze do hymnów brewiarza.

Nie jest tajemnicą, że Gullickson jest zmęczony swoim urzędem i planuje przejść na emeryturę po tym, jak diecezja Chur otrzyma nowego biskupa. Jego listy kandydatów zostały odrzucone kilka razy. Za jego plecami została sporządzona nowa lista z kandydatami antykościelnymi. Wydaje się, że zawiera ona nazwisko opata z Einsiedeln. Wybór przez kapitułę katedralną ma się odbyć pod koniec lata.

#newsJlveyttofm

predex
Ryt trydencki , bez wiernych a to ci dobre.

Ale rzeczywiście w tym czasie księża mogli sie nauczyc rtytu trydenckiego, może z 1 się tego nauczył w Polsce może 2 cha cha cha, prawdziwa odnowa w lenistwie.