Bob
2.1K

Chiny zrywają więzi z USA na wielu frontach

Pekin ogłosił dziś, że zakończy współpracę z USA w wielu dziedzinach, w tym dialog wojskowy na wysokim szczeblu i kontakty między regionalnymi dowództwami. A wszystko z powodu wizyty przewodniczącej domu Nancy Pelosi na Tajwanie w tym tygodniu. Ponadto Chiny nałożyły sankcje na samą Pelosi i jej najbliższą rodzinę.

Chińskie MSZ dodało, że Pekin wstrzymuje rozmowy klimatyczne z Ameryką, zawiesza współpracę w zakresie przestępczości transgranicznej i repatriacji nielegalnych migrantów.

Pekin odwołał także robocze spotkanie przedstawicieli resortów obrony Chin i USA.

Zerwanie więzów z USA w wielu dziedzinach jest sposobem Pekinu na zasygnalizowanie konsekwencji wizyty Przewodniczącego Izby Reprezentantów USA na Tajwanie w okresie 2-3 sierpnia, całkowicie lekceważąc liczne protesty Chin i potencjalne szkody w stosunkach USA z Chinami.

Przypomnijmy, że po wizycie Pelosiego Chiny nałożyły szereg ograniczeń na Tajwan , a także rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej przez cztery dni, naruszając cywilną komunikację morską i powietrzną z wyspą. Chińskie rakiety dotarły do wód terytorialnych Japonii i archipelagu Matsu na Tajwanie . Stany Zjednoczone zdecydowały o przesunięciu próbnego startu rakiety międzykontynentalnej Minuteman III.

W czwartek Biały Dom potępił wystrzelenie chińskiej rakiety w pobliżu Tajwanu i ogłosił, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan i jego jednostka operacyjna pozostaną na tym obszarze, aby „monitorować sytuację”.

„Będą tam trochę dłużej niż pierwotnie planowano. Nie ujawnię szczegółów planu nawigacyjnego lotniskowca, ale prezydent uznał, że rozsądne jest pozostawienie jej i jej statków eskortujących trochę dłużej w okolicy” – powiedział rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa John Kirby.

Źródło: Китай разрывает связи с США по ряду направлений