Straż Graniczna: Ukraińcy wyjeżdżają na kilka dni i wracają

Podróżni jadą na Ukrainę, aby zobaczyć co się dzieje z ich bliskimi, co się dzieje w ich domach i wracają do Polski – przekazała por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej.
Rzeczniczka Straży Granicznej – por. Anna Michalska została zapytana o ostatnie dane wskazujące na to, że z Polski wyjeżdża obecnie więcej osób na Ukrainę, niż wynosi liczba osób, które wjeżdżają do Polski z Ukrainy.
– Trudno powiedzieć o powrotach, to są często osoby, które wracają do Ukrainy na kilka dni, czasem na kilka godzin i wracają do Polski. Z tego co nam mówią podróżni jadą, aby zobaczyć co się dzieje z ich bliskimi, co się dzieje w ich domach i wracają do Polski. Część osób mówi, że nie wie na ile tam wjeżdżają – przekazała por. Anna Michalska.
– To są też osoby, które podróżują w dwóch kierunkach – wjeżdżają do Polski na kilka godzin i wyjeżdżają. Mamy osoby w tzw. ruchu dwustronnym – podkreśliła.
Rzeczniczka Straży Granicznej została zapytana o sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

– W tym roku obserwujemy sporą liczbę osób z krajów afrykańskich, które przyjeżdżają na granicę polsko-białoruską. W tamtym roku dominowali obywatele Iraku. Teraz są obywatele takich krajów jak Benin, którzy nigdy wcześniej nie byli na tych odcinkach granicy zatrzymywani. W jednej grupie potrafią być i obywatele Erytrei, i Gwinei, i Jemenu – i to jest jedna grupa, która próbuje przekroczyć granicę. Jest sporo obywateli Kuby. Zróżnicowanie tych osób, jeśli chodzi o narodowość, jest bardzo duże. To są wszystko osoby, które dotarły na Białoruś przez Rosję. Czasem są to osoby, które mieszkały przez kilka lat w Rosji – odpowiedziała.
Czy w związku z mniejszą presją migracyjną na granicę Polski z Białorusią jest sens budowy stalowej zapory na granicy?
– Ta zapora to jest prawdopodobnie jeden z elementów, przez który tych nielegalnych imigrantów jest mniej. W miejscach, gdzie stoi ta bariera, nikomu nie udało się jej przekroczyć. Przy tej wojnie hybrydowej trudno przewidzieć, jak to będzie się rozwijało, eskalowało, trudno powiedzieć, czy fala imigrantów nie powróci – stwierdziła por. Michalska. – Bardzo liczymy na tę barierę, bo to będzie dla nas cenne wsparcie – dodała podkreślając, że zapory rozstawione są już na odcinku 80 km.
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, po trzech miesiącach podlegają takim samym obowiązkom, jak nasi obywatele. Jeśli nie przeszli jakiegoś szczepienia np. na odrę, czy gruźlicę, to siłą rzeczy taki obowiązek będzie ich także dotyczył – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapytany o dostępność szczepień dla uchodźców odpowiedział:

-– Dajemy im praktycznie takie sama prawa w dostępie do systemu opieki zdrowotnej. Dotyczy to także kwestii szczepień – przekazał Niedzielski.

Straż Graniczna: Ukraińcy wyjeżdżają na kilka dni i wracają
=======================

Ukraińcy kierowcy coraz częściej sprawcami kolizji i jazdy na podwójnym gazie

W ostatnim czasie w Polsce nasiliła się fala kolizji drogowych z udziałem Ukraińców. Na naszym blogu już niejednokrotnie informowaliśmy Państwa o tym problemie.

Lokalne media w wielu miastach zauważają istniejący problem i zagrożenia w ruchu lądowym, jakie powodują bardzo często pijani kierowcy z Ukrainy.
Głośnym stał się wypadek w podwarszawskich Ząbkach, w jakim pijany ukraiński kierowca staranował dwa auta. Niestety upojenie alkoholowa, jakie posiadał nie pozwoliło mu dmuchnąć w balonik. Efektem tego była konieczność wizyty w szpitalu w jakim pobrano mu krew do badania.

POLECAMY: Ząbki: Pijany ukraiński kierowca staranował dwa auta
W poniedziałek na naszym blogu opublikowaliśmy kolejny artykuł, w jakim bohaterem kolizji drogowej był również kompletnie pijany Ukrainiec. W efekcie jazdy na podwójnym gazie staranował trzy auta.

Więcej o tym można przeczytać w artykule: Pijany Ukrainiec uszkodził trzy auta
Plaga pijanych ukraińskich kierowców na drogach nabiera jednak rozmachu.
Jak podaje portal radiosud.pl do kolejnych kolizji z udziałem ukraińskich kierowców doszło na terenie powiatu Kępskiego.
Z informacji podanych przez portal wynik w dniu 13 maja 2022 roku ok. godziny 4:30 na ulicy Słonecznej w Kępnie, policjanci zatrzymali 21-letniego obywatela Ukrainy, który kierował samochodem osobowym marki Peugeot, znajdując się w stanie nietrzeźwości.
Mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków ruchu i uderzył w oświetlenie uliczne, powodując uszkodzenie jednej z przydrożnych lamp. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu – dodał sierż. Stramowski.
Z informacji przekazanych przez policję Ukrainiec został zatrzymany w policyjnym areszcie i teraz przed sądem odpowie za popełnione przestępstwo.
Na kolejny przypadek jazdy na podwójnym gazie Ukraińca w Kępnie nie trzeba było długo czekać.
Z informacji przekazanych przez portal do kolejnego takiego zdarzenia doszło już w niedzielę (15.05) około 9:00. Nagły i niespodziewany huk, jaki usłyszeli funkcjonariusze w pobliżu swojej komendy, wzbudził u nich zaingerowanie. Po podjęciu przez nich czynności okazało się, że 28-letni obywatel Ukrainy nie dostosował prędkości do warunków jazdy i uderzył w przydrożny znak. To spowodowało eksplozję ogumienia w przednim kole pojazdu.
Jak podaje portal uszkodzenia, jakich doznał pojazd w wyniku kolizji nie przeszkodziły kierowcy w kontynuowaniu jazdy. Kierowca dojechał do parkingu jednego z marketów przy ul. Wrocławskiej i tam postanowił zmienić koło. Na miejscu pojawił się patrol policji, który podczas wykonywania czynności ustalił, iż mężczyzna znajduje się w staniu po użyciu alkoholu. Kierowca stracił swoje uprawnia i dobrowolnie poddał się karze.

Ukraińcy kierowcy coraz częściej sprawcami kolizji i jazdy na podwójnym gazie
pielgrzym55
Jak tam banderinflacja?
Ewa Rasińska
Ukraińcy przyjeżdżają do nas narobią zakupów i wywożą do siebie ,i tu nie chodzi tylko o jedzenie, oni są zwolnieni z vatu z cła i na masową skalę wszystko wywożą, a wszystkie koszta przerzucane są na nas. Ludzie to trzeba powstrzymać... przez pół roku ceny żywności 4 razy podniesiono stawkę vat to nie są groszowe podwyżki tylko paro złotowe ,za chwilę nie będzie nas na nic stać.
olek19801
Tylko jak to zrobić? Głowi się już spora grupa Polaków.
Ewa Rasińska
Doprowadzą nas do tego że wyjdziemy na ulicę ,bo ludzie nie wtrzymają ..
olek19801
I dobrze by było wyjść na ulice i pokazać, że Polacy potrafią jeszcze się postawić.
olek19801
olek19801
PRAWDZIWY KOŚCIÓŁ POZOSTAŁ W TRADYCJI
Wszystko za akceptacją chazaro -masońskiego okupanta z Knesejmu Polin i ich ziomka rezydenta Judy !
C Z W
WOJNA JAK PO C.H.U.J.U PRZYJEZDZAJA UCIEKAJA JACY TO ONI BIEDNI ZA CHWILE WRACAJA NA SWIETA, KUPUJA SAMOCHODY I WRACAJA, TERAZ WRACAJA ZOBACZYC CO SLYCHAC U ICH BLISKICH, PEWNIE POSPRZATAC W DOMACH UMYC OKNA, SKOSIC TRAWE I POWROT PO SOCJAL DO PL
Andreios
No a jaki teraz trzepią interes z samochodami, które można przewozić bez cła i podatku.Są jeszcze lepsze numery.Ukraińcy z zachodniej Ukrainy mieszkają i żyją w Polsce za friko a swoje mieszkania wynajmują uciekinierom z wschodniej Ukrainy.Oczywiście za odpowiednią kwotę.Nie chcę generalizować bo jest dużo ludzi w potrzebie.I dobrze,że im się pomaga ale jakie "kwiatki" obok tego wykwitają to …More
No a jaki teraz trzepią interes z samochodami, które można przewozić bez cła i podatku.Są jeszcze lepsze numery.Ukraińcy z zachodniej Ukrainy mieszkają i żyją w Polsce za friko a swoje mieszkania wynajmują uciekinierom z wschodniej Ukrainy.Oczywiście za odpowiednią kwotę.Nie chcę generalizować bo jest dużo ludzi w potrzebie.I dobrze,że im się pomaga ale jakie "kwiatki" obok tego wykwitają to dopiero pokaże czas. Jestem przekonany,że Polacy jeszcze bardzo się zdziwą.Przed granicą kilometrowe kolejki w kierunku Ukrainy.Lawety załadowane samochodami.Wiem o tym bo mi opowiadają o tym kierowcy z Polski z którymi codzinnie mam kontakt.
olek19801