Clicks10
tr.news

Francis, Hiç Kilise Papazlığı Yapmadığını Kanıtladı

Francis, Kutsal Yağ Ayini'nde Romalı rahiplerle bir araya gelmediği için, onlara her şeyi ve her şeyin tersini yazdığı bir Hamsin Yortusu mektubu gönderdi.

Mektubun ana konusu koronavirüstür. Francis her zamanki gibi aşırı duygusallaşmış ("başkalarıyla nasıl ağlayacağını bilir, kutsallık budur") ve "hayal etmeyi" ve "yeni gerçekleri" düşünmeyi talep etmiş.

Her ne kadar ilk olarak tüm Roma kiliselerini kilitlemiş ve haftalarca tüm pastoral faaliyetleri durdurmuş olsa da, şimdi “biz pencereden korona krizine bakmadık" iddiasında bulunuyor.

Hatta rahipleri "kurdun geldiğini gördünüz ama kaçmadınız ve sürüyü terk etmediniz" diye ikna etmeye çalışıyor.

Birkaç paragraf sonra, bunun tam tersini söylüyor: "Durumun öngörülemezliği, yönetemediğimiz veya kontrol edemediğimiz bilinmeyenle yaşamayacağımızı ve karşı koyamayacağımızı vurguladı; herkes gibi, kendimizi şaşkın, korkmuş, çaresiz hissettik."

Kaçınılmaz uyarıları: "tarifler", "okuma kitabı cevapları", "kolay tembihler", "konuşmaların ahlaki gelişimi", "sahte idealist veya maneviyatçı gönül hoşnutluğu", "bağnaz kaçamaklar", "geri çekilme riski", "yakın geçmiş nostaljisi", bunlar kriz sırasında tam olarak Francis Kilisesi'nin sergilediği şeylerdi.

Beklendiği gibi, "sürprizler", "yaratıcılık", "yaratıcı hayal gücü", "yenilikler" talep ediyor ve rahiplerin "geleceği tahmin etmelerini" istiyor.

"Tanrı'nın sadık halkının gücünden ne kadar çok şey öğrenilebileceğini" söylediğinde "sadık ve basit insanlarımız" hakkında konuşarak insani-romantizm tarafından uzaklaşır.

Bu noktada, Francis'in asla kilise rahipliği yapmadığı açıktır.

#newsRsohaibplr