L. E.
248

Debata i rezolucja PE o Polsce w przyszłym tygodniu

Parlament Europejski przeprowadzi we wtorek w Strasburgu debatę o Polsce, a w środę będzie głosować nad rezolucją na ten temat – postanowili w czwartek przedstawiciele większości frakcji w PE na spotkaniu konferencji przewodniczących.

Za debatą i głosowaniem nad rezolucją o Polsce opowiedziały się frakcje chadeków (EPP – EPL), socjalistów, liberałów, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska. Przeciw była frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, oraz eurosceptycy.

“EPP, socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści za debatą nt. PL w Strasburgu. Zero chęci kompromisu. Antypolskie szaleństwo trwa” – napisał na Twitterze europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba, który uczestniczył w konferencji przewodniczących PE.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego nie ma żadnej mocy prawnej; wyraża pewne intencje europosłów, nie przekłada się na prawodawstwo – podkreślił europoseł prof. Mirosław Piotrowski. Polityk dodał, że to politykom PO zależy na eskalacji tej sprawy w UE.

Trzeba zaznaczyć, że całkiem niedawno opublikowano informacje ujawnione przez hakerów tzw. Panama Papers, jakoby dwustu-kilkudziesięciu posłów do Parlamentu Europejskiego miało być związanych z fundacją lub z jedną z organizacji Georga Sorosa. Jest to około 1/3 składu naszej Izby i sądzę, że zanim nasz parlament podejmie inicjatywę kolejnej rezolucji w sprawie Polski, to powinien zająć się tą sprawą, a przynajmniej o niej podyskutować na forum Parlamentu Europejskiego. Może się okazać, że tego typu rezolucje i wątki, które będą tutaj podnoszone są inspirowane z zewnątrz – powiedział prof. Mirosław Piotrowski.

RadioMaryja.pl