Coburg
2332

„Putin predáva menej ropy a má vyšší príjem“: to, čo odznelo v Davose

24. máj 2022 20:45 Michail Antonov

Getty Images


+

+

+

Na ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose, ktoré sa koná bez Ruska, sa takmer všetko hovorí o Rusku. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval svetových lídrov, aby nezdieľali technológie s Ruskou federáciou a v rovnakej súvislosti pohrozil Číne. O bezpečnosti – iba potravinách – hovorila aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorá znepokojuje, že Rusko tvorí 16 percent svetového exportu pšenice a nedá sa s tým nič robiť. Európskemu predstaviteľovi tiež vadí, že nie je možné opustiť ruské zdroje energie, pretože nie je jasné, komu toto opatrenie viac uškodí.

Po tom, čo sa nemecké a talianske energetické koncerny postavili v Gazprombank na otvorenie rubľových účtov na zaplatenie plynu, nastal čas hlbokých úvah pre niektorých v Európe. Bulharsko, jedna z energeticky najviac závislých krajín Európskej únie od Ruska, bolo medzi prvými, ktorí prijali nové platobné podmienky, a teraz zostáva len pokrčiť plecami: čo by to mohlo byť?

"Úroveň solidarity a jednoty by mala byť čo najvyššia. Európska komisia dala jasne najavo, že platby v rubľoch sú porušením sankcií," uviedol bulharský minister energetiky Alexander Nikolov.

Teraz ide minister do Bruselu, aby zistil, ako ďalej, hoci najzrejmejšou možnosťou je ísť presne opačným smerom, pokloniť sa Gazpromu a zaplatiť rubľmi. Pravda, je možné, že pri nových cenách

A tu agentúra Bloomberg nemá absolútne čím potešiť európskych spotrebiteľov.

"Ropná kríza zasiahne ekonomiku ako veľká vlna. Účinky takéhoto zásahu sú okamžité a dramatické. Kríza dodávok elektriny je iný druh šoku. vydanie."

V posledných týždňoch výrazne vzrástli regionálne zmluvy na budúce dodávky elektriny na koniec roka 2022 a najmä na rok 2023, čo predznamenáva ďalšie zvyšovanie účtov za energie.

Podľa Spolkového zväzu verejných služieb Nemecka sa veľkoobchodné ceny elektriny v priebehu roka zvýšili štyrikrát a ceny plynu päťkrát. V absolútnom vyjadrení pri spotrebe 20 megawattov teraz priemerná domácnosť zaplatí len za elektrinu ročne takmer 3000 eur. To je teraz, zatiaľ čo Gazprom čerpá, ale v skutočnosti to môže byť dvakrát toľko.

Ukrajina už znížila tranzit plynu cez svoje územie o štvrtinu, Poľsko po zabavení majetku ruského koncernu zastavilo diaľnicu Jamal – Európa - politické riziká tlačia ceny nahor.

"Spolupráca v energetickom sektore je mnohostranná: hovoríme o obnoviteľných zdrojoch, slnečnej a veternej energii. Samozrejme, hovoríme aj o spoločnej práci pri využívaní plynových polí, ktorými Senegal disponuje," povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Scholz podnikol plavbu do Afriky. Senegal bude pripravený dodať 10 miliónov ton skvapalneného plynu, takéto objemy však bude možné dosiahnuť najskôr v roku 2030. To bude asi štvrtina toho, čo Nemecko dostáva od Ruska teraz. Ale je tu aj Katar, ktorý sľubuje, že do roku 2024 presmeruje do Európy kapacitu svojho ihriska Golden Pass v Texase. V oboch prípadoch sa mlčí, koľko bude toto LNG pre koncového užívateľa stáť. A nie preto, že by to bolo tajné – len to nikto nevie. A táto pochmúrna neistota je cenou za spolitizovanú neprirodzenú diverzifikáciu ponuky pre tých, ktorí nakupujú. A ten istý obrázok s olejom.

"Ropné embargo automaticky neoslabuje Putina. Dôsledky amerického ropného embarga sú jasné: ceny ropy celosvetovo vzrástli. Putin v posledných týždňoch predáva menej ropy a zarába viac peňazí," uviedol nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.

Dodávky z Kataru alebo Číny sú popisované skôr ako závislosť ako partnerstvo. To by NSR mohlo dostať do ťažkej pozície.

"A aké sú alternatívy? Nemecko existuje len na ropu z Nemecka? No veľa šťastia, potom to dlho nevydržíme. Potom je energetická otázka vyriešená, pretože autá budeme musieť nechať všetci doma," odpovedal Habek. .

Mimochodom, o to tu ide. Brusel sa prinajmenšom veľmi snaží, aby šiesty balík protiruských sankcií zasiahol peňaženky a plynové nádrže Európanov. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová poskytla na margo ekonomického fóra v Davose rozhovor americkej CNBC. Zdalo sa, že si dokonca uvedomuje riziká spojené s opačným účinkom ropného embarga. Takmer okamžite sa však ukázalo, že to nie je dôvod na upustenie od sankcií, a mal byť prijatý šiesty balík v celej svojej kráse.

"Dúfam, že hovoríme o dňoch. Máme do činenia s jedným alebo dvoma členskými štátmi, ktoré sú vnútrozemské, takže nemôžu dostať ropu po mori a potrebujú alternatívy, ropovody a rafinérie, a snažíme sa nájsť riešenia. Veľmi tvrdo pracujeme o ropnom embargu,“ povedala von der Leyenová.

Nie je celkom jasné, na čom je založená dôvera v rýchle rozhodnutie.

Maďarský premiér Viktor Orbán poslal do Bruselu list, v ktorom vyzval na vyradenie otázky ropného embarga voči Rusku z programu najbližšieho summitu. Európska komisia pravdepodobne uplatní na Maďarov nejaké opatrenia vplyvu: kúpiť alebo vydierať a možno oboje naraz. Na záchranu tváre zostáva málo času.

Summit EÚ sa bude konať 30. až 31. mája. Ropné embargo bruselskí úradníci vnímajú nielen ako nevyhnutnú, morálne opodstatnenú obeť v záujme potrestania Ruska, ale aj ako pilulku, ktorá by mala ukrajinským hosťom osladiť – kde bez nich – horkosť správy, že EÚ neexistuje. kandidátsky štatút, tým menej, že pre Ukrajinu nebude existovať zrýchlený postup na vstup do Európskej únie.

"Путин продает меньше нефти и получает больший доход": о чем говорили в Давосе
Vladislav Vojčák
Davos=Zlo oblečené do anjelského rúcha už poriadne dlho! Beda Vám zákonníci a farizeji...!
Hanka Kraská
múdry citát:

,,Zlo nemůže stvořit nic nového, může pouze kazit a ničit to, co stvořily síly dobra."