Clicks57
tr.news

Francis, Kasada Kendini Ele Verdi

LifeSiteNews, ABD merkezli bir yardım vakfı olan The Papal Foundation'dan geçen yaz Pope Francis'in yolsuzluk geçmişine sahip bir dermatolojik hastane olan Roman Istituto Dermopatico dell'Immacolata (IDI) için 25 milyon dolarlık bir ödenek talep ettiğini gösteren sızdırılmış belgeler ele geçirdi.

Vakıf, Papa'nın gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulları desteklemesi için Amerikan Katolikleri tarafından kurulmuştu. İnsanlar on yıl içinde en az 1 milyon dolar bağışta bulunacağına söz vererek Vakıf üyesi olurlar. Vakıf'ın mal varlığı 215 milyon doları aşmış durumda.

Francis'in talebi, vakıf yoluyla yapılmış olan şimdiye kadarki en büyük ödeneğin 100 katından fazlaydı.

2017 yılının Mayıs ayında Francis'in okuduğu tek gazete olan La Repubblica, 24 iddianamede yer alan iddiaları içeren mütevelli mahkemesi kararlarını bildirdi ve bazıları da zimmete para geçirmek için üç yıldan fazla ceza infaz eden bir düzine mahkûmiyetle sonuçlandı.

Ödeneğin nasıl kullanılacağına dair net bir açıklama yapılmadan Kardinal Wuerl kişisel olarak iki ayrı taksitte 12 milyon dolarlık ödeme gerçekleştirmeyi onayladı ve Vakfın kurul üyelerinin protestolarını geri çevirdi.

Bu durum, 6 Ocak'ta Vakıf denetim komitesinin başkanının istifasına neden oldu. İstifasına istinaden, ödenek başvurusunda "profesyonel bir inceleme yapılmadı, sadece çok hata vardı" dedi.

Resim: © korea.net, CC BY-SA, #newsIcgrkqehpq