Niemcy wszczynają śledztwo ws. zatrucia Odry. Rzecznik Krajowego Urzędu Kryminalnego: „Jasne jest, że problem ma swój początek w Polsce”

W piątek (12.08.2022) niemiecki Krajowy Urząd Kryminalny (LKA) poinformował o wszczęciu śledztwa w sprawie zatrucia Odry wysoko toksyczną substancją. Jak podaje portal „Die Zeit”, rzeczniczka LKA stwierdziła: „Jasne jest, że problem ma swój początek w Polsce”.
Po przebadaniu próbek wody Krajowy Urząd Ochrony Środowiska Brandenburgii stwierdził obecność rtęci w Odrze. Wartości okazały się tak wysokie, że nie można było przedstawić miarodajnego wyniku badań i trzeba było je powtórzyć.

– Wstępne wyniki analiz wykazały, że przed kilkoma dniami silna fala substancji organicznych przeszła przez Frankfurt nad Odrą i od tego czasu kontynuowała swój bieg w dół rzeki, obecnie w rejonie Schwedt. Wpływ na ekosystem wskazuje na syntetyczne substancje chemiczne, najprawdopodobniej również o działaniu toksycznym dla kręgowców – informuje niemiecki regionalny nadawca radiowo-telewizyjny Rundfunk Berlin-Brandenburg.
W rozmowie ze stacją brandenburski minister środowiska Axel Vogel (Zieloni) powiedział, że niemieckie władze są w kontakcie ze strona polską, ale nie zostały oficjalnie poinformowane o wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec lipca. – Wiemy tylko od osób trzecich i z mediów, że zostały uwolnione rozpuszczalniki na duża skalę, co może być częściowo odpowiedzialne za zabijanie ryb. Trzeba powiedzieć, że uzgodnione kanały przekazywania informacji nie zostały wykorzystane. Dlatego nie mamy wielu informacji, które powinniśmy mieć – powiedział Vogel.
Nadodrzańskie gminy i powiaty w Niemczech wydały ostrzeżenia dla mieszkańców przed kontaktem z wodą. We Frankfurcie nad Odrą powołano sztab kryzysowy, który ma zająć się m. in. oczyszczaniem rzeki z martwych ryb. Burmistrz zaapelował do mieszkańców, aby nie zbierali ryb na własną rękę.
Źródło informacji i cytatów: dw.com