Clicks83
tr.news

Giani, Francis'in Emirlerini Yerine Getirdiği İçin Kovuldu

Marco Tosatti, Vatikan Jandarma eski komutanı Domenico Giani'nin saray entrikalarının kurbanı olduğunu yazıyor (16 Ekim).

Giani’nin Jandarma timlerinin 1 Ekim tarihinde, Devlet Sekreteri'nin çok gizli ekonomik bölümünde gerçekleştirilen jandarma baskını, düşmanları için ondan kurtulma fırsatı doğurdu.

Bu bölüm Vatikan Bankası'ndan daha fazla para yönetmektedir. Tosatti'ye göre, Francis'in bile bölüme erişimi yok.

Tosatti, baskının, emirlerini yerine getirenleri inkâr etme geçmişi olan Francis tarafından emredildiğini yazıyor.

Tosatti, Francis'in görevini baltalamak için Ekonomi Sekreteri olarak atadığı Kardinal Pell ve yine Francis tarafından sırtından bıçaklanmak için Malta Şövalyelerini temizlenmesi istenen Kardinal Burke'den söz ediyor.

Giani’nin Francis'in yakın çevresindeki düşmanları - Tosatti, Kardinal Becciu ve Başpiskopos Peña Parra’dan bahsediyor - onu gizli servislerle ve Jandarma’nın “abartılı” disipliniyle olan ilişkileriyle suçladı. Jandarma ve İsviçreli Muhafızları arasında uzun zamandır devam eden bir rekabet de söz konusu.

Önceleri Francis, Giani'ye hiç güvenmezdi, ama sonra onun için “çok önemli” oldu. Bununla birlikte Tosatti, Francis gibi “dengesiz bir karakteri” manipüle etmenin kolay olduğunu açıklayarak, Giani'nin düşmanlarının Francis'e 1 Ekim baskınının kendisine yönelik olduğunu söylediklerini açıklıyor.

Ayrıca, Giani bir başkasına vurmak amacıyla da kovuldu. Gloria.tv'ye göre hedef, baskınını tetikleyen Vatikan Bankası.

Tosatti, buna “Monarşinin etrafında patlak veren bir çete savaşı” diyor.

Resim: Domenico Giani, © DaveLarssonn, CC BY-SA, #newsYckffxuogq