Św. Wawrzyniec Ruiz i Towarzysze 26 września.

– Wiara zwycięża świat. Głoszenie wiary oświeca jak słońce wszystkich, którzy chcą poznać prawdę – mówił Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjnej szesnastu męczenników japońskich, do których zalicza się Filipińczyk Wawrzyniec Ruiz.

Przy okazji uroczystości papież przypomniał podniosłą chwilę, jaka towarzyszyła nadejściu wieści o śmierci kilku z nich: „Hymn chwały, który przed chwilą odśpiewał niezliczony tłum, jest echem hymnu Te Deum, który odśpiewano w kościele Świętego Dominika dnia 27 grudnia 1637 roku wieczorem, gdy nadeszła wieść o męczeństwie sześciu chrześcijan w Nagasaki. Między nimi byli: przełożony misji ojciec Antoni González, hiszpański dominikanin z Deón, oraz Wawrzyniec Ruiz, ojciec rodziny pochodzący z Manili, z przedmieścia Binondo. Świadkowie ci także śpiewali psalmy do miłosiernego i potężnego Boga, gdy ich uwięziono i gdy ponosili śmierć po męczeństwie trwającym trzy dni”.

Wawrzyniec Ruiz urodził się około roku 1600 w Manili, stolicy Filipin, jako syn Chińczyka i Filipinki. W młodości wykazał zamiłowanie do liturgii Kościoła, co przejawiło się w tym, iż pracował jako zakrystian u ojców dominikanów i służył do Mszy. Był związany z zakonem również jako członek bractwa różańcowego. Tam nauczył się języka hiszpańskiego, ponieważ mnisi byli misjonarzami przybyłymi z Półwyspu Iberyjskiego. Potem przyszły Święty... Św. Wawrzyniec Ruiz i Towarzysze
Anieobecny
Wszyscy Święci i Święte Boże, módlcie się za nami
byśmy się nawracali i wierzyli w Ewangelię...
szuirad1
szuirad1
Św męczennicy Kosma i Damian 26 września .:ILG:. - Czytelnia: 26 września - Święci Kosma i Damian
3 more comments from szuirad1
szuirad1
Św Elzear i błogosławiona Delfina, małżonkowie 26 września .:ILG:. - Czytelnia: 26 września - Św. Elzear i bł. Delfina
szuirad1
Św Ketyl, prezbiter 26 września .:ILG:. - Czytelnia: 26 września - Św. Ketyl
szuirad1
Św Teresa Couderc, zakonnica 26 września .:ILG:. - Czytelnia: 26 września - Św. Teresa Couderc