jili22
1

Leo XIII, Don Bosco'ya Roma'daki Kutsal Kalp Kilisesi'nin inşasını emanet ettiğinde

1880 baharında bir gün Papa Leo XIII, kartal bakışlarını mütevazı Don Bosco'ya indirdi ve önünde sinsice diz çöktü.
"Seni tekrar gördüğüme sevindim, sevgili Don Bosco. Ziyaretiniz Vatikan'ın zavallı mahkumu için her zaman bir tesellidir. Kafesteki kuşlarım gibiyim. Böyle güzel bir bahar gününde, özgürce uçmak isterler, ancak işe yaramaz, küçük vatanını, Volsques ülkesindeki Carpineto'nun kayalık yuvasını görmekten çok zevk alacak olan efendileri gibi altın parmaklıklarlarının arkasında kalmalıdırlar.
Don Bosco gülümseyerek, "Bence küçük kuşlarınız biraz şekeri daha da çok ister", diyor. Şans eseri, üzerimde bir tane var. İznim varsa, Kutsal Babamız...
"Ama kesinlikle!
Don Bosco cebinden küçük bir ikram çıkarır ve parmaklıklar arasında kaydırır.
"Gördün mü, Kutsal Babamız, ne kadar mutlular!
"Ve Papa için hiçbir şeyin yok mu?"
"Bana ne isteyebileceğini söyle.
"Bana gerçekten bir iyilik yapabilirsin," dedi Papa, kafa yorarak. Şu anda beni büyük bir utançtan çıkarabilecek tek kişisin.
"Konuş, Kutsal Babamız.
"Saygıdeğer selefimin, eski Roma kampı Castro Pretorio yakınlarındaki Kutsal Kalp'e bir kilise adama projesini tasarladığını biliyorsunuz. Bu dileği gerçekleştirmeyi bir minnet ve dindarlık görevi olarak görüyorum. Ama takas işinin ortasında durduk, parasızlıktan. Papa fakirdir ve inşa edemez; Ama Don Bosco zengin, inşa edebilir! Bize bunun kanıtını verdin. Daha bir şey bulamadın mı?
"Ama evet, Çoğu Kutsal Babamız. Torino'daki Evangelist Aziz John Kilisesi'ni, Peru'nun başkenti Lima'daki bir başka kilise olan Bordighera'daki Hristiyanların Meryem Yardım Kilisesi'ni inşa ediyorum. Bazı yeni oratories de yapım aşamasındadır.
— Büyük önem taşıyan işler için kaynakları nerede bulabilirsiniz?
— Divine Providence'ın tükenmez ceplerinde, Kutsal Babamız.
"Bakın, o zaman, kutsal kalp kilisesinin inşası için gerekli parayı da bulamazsanız. Kardinal Alimonda bu projeyi size emanet etmemi önerdi; Seni zavallı kuşlarımla ziyafet çekerken gördüğümde aklıma geldi.
"Çok pahalı bir şeker parçası, Papa Cenapları!
"Yine de bana yardım edecek misin?"
"Elbette, Kutsal Babamız. Senin için bir arzu benim için bir emirdir. Kabul Ediyorum.
Ama emrinizde hiçbir kaynağım yok.
"Ben de sizden para istemiyorum, Kutsal Babamız; Bu iş için sadece duanı istiyorum.
"Memnuniyetle veririm. Bakmak! Planım şu!
Leo XIII, masasındaki eskizleri sadece bir haçla süslenmiş olarak ortaya çıkıyor:
Ne düşünüyorsun?
Hiçbir şey, ama çok küçük. Don Bosco daha büyük düşünüyor. Christendom'un başkentinde kutsal kalbin onuruna bir kilise bu kadar mütevazı olamaz. Buna ek olarak, bu kalabalık bölgenin fakir erkek çocuklarının gelip her türlü mesleği eğitip öğrenmelerine izin vermek için gençler için bir oratoryo ve büyük bir sığınma evi eklemek istiyorum.
Bütün bunları yapmanıza izin veriyorum. Sizi ve kutsal girişiminize katılacak herkesi kutsuyorum.
Vatikan'dan ayrılan Don Bosco, eski omuzlarının aşırı yüklendiğini hissediyor. Projesi milyonlar gerektiriyor ve her zaman olduğu gibi cebinde birkaç kuruş bile yok; öte yandan, borçlar fazladır. "Fark etmez", diyor kendine. Yine de soyacak azizler bulacağım. »
Sekreter olarak görev yapan seminercilere "Yazacak çok mektubumuz var", diye duyuruyor. Kutsal Babamızın bana emanet ettiği görevin üstesinden gelmek için tüm evrene yalvarmak zorunda kalacağım. »
Don Bosco boşuna cennete ve toprağa yalvarmaz. Bir kez daha temyizleri duyuluyor; yardım gelir ve Roma'daki kilisenin inşası başlayabilir. Şirketi başarılı bir sonuca ulaştırmak için bazı mucizeler gerekir. (...)

1881'in başında Don Bosco, Hristiyanların Mary Help'inden başka bir misyoner ve rahibe grubunu Arjantin ve Uruguay'a gönderdi. Aynı zamanda, yeni Kutsal Kalp Kilisesi'nin durumunu görmek için Roma'daki prömiyerini açtı. Papa bu fırsatı değerlendirerek ona 500 liret verdi.
"Al onu! Ona dedi ki. Bu parayı St. Peter'dan denarius olarak aldım. Sağ elimle aldığım şeyi, sığınağının çalışması için sol elimle veriyorum. Her şey bu kadar iyi gittiği için çok mutluyum. Ama bütün bunlara nasıl ulaştın, sevgili Don Bosco?
"Ah, Kutsal Babamız," diye cevap verir mütevazı rahip, "Ben sadece Tanrı'nın elinde kör bir enstrümanım, sadece örneğimle en sefil araçlarla en büyük şeyleri nasıl başarabileceğini göstermek istiyorum. Yeni kilise üzerindeki çalışmalar hızla ilerledi. Yıl sonuna doğru, iki yan nef başkentlerin yüksekliğine ulaşır ve büyük nef oldukça gelişmiştir. Don Bosco'nun gerekli fonları bulmasının ne kadar zor olduğunu tanrı bilir!

(Don Bosco, Gençlik Havarisi, G. Hünermann)

Quand Léon XIII confie à Don Bosco la construction de l'église du Sacré-Cœur à Rome