Clicks419
Peter(skala)
10

V Holandsku a Rakúsku vypukli kvôli koronaopatreniam nepokoje, u susedov vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí

Haag 21. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Media TV Rotterdam, Vadim Ghirda)

Nové nepokoje vypukli v sobotu večer v niektorých holandských mestách po tom, čo vláda ohlásila prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Výtržníci hádzali kamene a petardy do polície a podpaľovali bicykle. Protesty v krajine vyústili do násilia už druhý večer po sebe, informovala tlačová agentúra AFP

Na snímke demonštranti protestujú proti sprísneniu pandemických opatrení v Rotterdame

Polícia zatkla v sobotu niekoľko osôb v robotníckej štvrti Haagu a použila proti tamojším výtržníkom vodné delo. V ostatných častiach Holandska sa tiež počas dňa konali menšie protesty, ale boli prevažne pokojné, uviedol reportér AFP.

V piatok neskoro večer utrpeli v Rotterdame zranenia najmenej dvaja ľudia, keď polícia vypálila do protestujúcich varované aj cielené výstrely a zatkla aj 51 osôb. Starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb opísal násilie v meste ako „orgie“. Zranení ľudia sú stále v nemocnici a vyšetrovanie ukáže, či zranenia spôsobili „policajné náboje“. Do nemocnice však odviezli aj policajta, ktorý utrpel zranenia nohy. Ďalší policajti mali poškodený sluch, pretože výtržníci odpálili veľké množstvo petárd.

Polícia v Rotterdame vysvetlila, že v piatok neskoro večer vystrelila niekoľko varovných výstrelov, ale „v jednom bode sa situácia zmenila na takú nebezpečnú, že príslušníci boli nútení strieľať cielene do terčov“.

Holandsko sa minulú sobotu ako prvá západoeurópska krajina vrátilo v toto zimné obdobie k čiastočnému lockdownu a obmedzenia majú trvať najmenej tri týždne. Vláda teraz plánuje zakázať nezaočkovaným ľuďom vstup do niektorých zariadení a prevádzok.

Počas tejto soboty sa zhromaždilo v Amsterdame niekoľko tisíc ľudí nahnevaných najnovšími protiepidemickými opatreniami, aj keď jedna skupina v priebehu dňa zrušila svoje zhromaždenie a dôvodom bolo násilie z predchádzajúcej noci.

Ďalších tisíc ľudí pochodovalo juhoholandským mestom Breda blízko belgických hraníc. Niesli pútače s heslami ako „Nechceme lockdown“. Organizátori uviedli, že sú proti plánu premiéra Marka Rutteho vylúčiť nezaočkovaných z barov a reštaurácií.

„Ľudia chcú žiť, preto sme tu. Ale nie sme výtržníci. Prichádzame v pokoji,“ povedal organizátor Joost Eras.

V Rakúsku protestovalo proti opatreniam 40.000 ľudí, takmer desať polícia zatkla

V Rakúsku vyšlo v sobotu do ulíc na protest proti prísnym pandemickým opatreniam približne 40.000 ľudí, zatknutých bolo takmer desať osôb. Tisíce protestujúcich pochodovali aj v chorvátskom Záhrebe a v Holandsku a okolo tisíc ľudí tiež v dánskej metropole Kodaň. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters

Európa zápasí s novou vlnou nákazy koronavírusom a niekoľko krajín sprísnilo opatrenia proti jeho šíreniu, napríklad Rakúsko v piatok oznámilo plošný lockdown – najdrastickejší v západnej Európe za celé mesiace.

V centre Viedne blízko sídla rakúskeho prezidenta sa v sobotu zhromaždili desaťtisíce ľudí, ktorí reagovali na výzvu krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Niesli pútače odsudzujúce „covidovú diktatúru“ a „rozdeľovanie spoločnosti“ na zaočkovaných a nezaočkovaných.

Demonštranti svojím pochodom narušili dopravu v celom centre Viedne a zatknutých bolo takmer desať osôb, za porušenie protipandemických opatrení a zákazu nacistických symbolov. Niektorí účastníci hádzali na policajtov fľaše.

„Nie je normálne, že vláda nám upiera naše práva,“ povedala 42-ročná učiteľka Katarina Gierscherová, ktorá na toto zhromaždenie cestovala šesť hodín.

Niektorí protestujúci mali na oblečení žltú hviezdu so slovom „nezaočkovaný“ a mala pripomínať Dávidovu hviezdu, ktorú boli Židia nútení nosiť v druhej svetovej vojne počas nacistickej éry.

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer nad tým vyjadril hnev a vo vyhlásení napísal, že je to „urážka miliónov obetí nacistickej diktatúry a ich rodín“.

Od pondelka nebude môcť 8,9 milióna Rakúšanov, zaočkovaných aj nezaočkovaných, opustiť dom: povolenú budú mať len cestu do práce, obchodu s nevyhnutným tovarom a za pohybom. Obmedzenia budú trvať 20 dní s tým, že po desiatich dňoch sa situácia zhodnotí.

Od 1. februára budúceho roka bude v Rakúsku navyše pre všetkých obyvateľov povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Pôjde o prvý štát, ktorý nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať.

V Dánsku protestovalo asi tisíc ľudí proti plánom vlády znovu zaviesť covidpasy pre štátnych zamestnancov, ktorí chodia na pracoviská. „Slobodu Dánsku!“ skandovali niektorí pochodujúci na zhromaždení, ktoré zorganizovala radikálna skupina Muži v čiernom. Tá je presvedčená, že covid je len „podvod“.
Martin - Patrón Svätý Malachiáš
ľubica
Andrej Ďurove
Budúci rok bude veselo 🤭😉👌
ľubica
Od 1. februára budúceho roka bude v Rakúsku navyše pre všetkých obyvateľov povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Pôjde o prvý štát, ktorý nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať.
...........................
u nás pred zavedením podobného "zákona", idú poľovať najskôr na seniorov, a chcú to uzákoniť povinne pre nich 😡 😡 😡
Peter(skala)
a vieš že od zajtra budu musieť od 2 do 12 rokov deti nosiť ruška?
😷
chcu prinuť ešte aj deti, aby sa dusili. zaujimalo by ma ako toto vyriešia rodičia
ľubica
presne ako píšeš, rodič so skutočnou vierou/ veriaci/ či rodič s rozumom, majúci aktuálne info o covid tyranii/ ateista/ musia isť ruka v ruke a formovať skrz svoj jasný postoj k tejto covid tyranii svoje dieta , že nebude problem vysvetliť prečo nemusi mať škrabošku na karneval na tvári ako ostatné deti... a hladat takú školku a takú školu kde sú na rovnakej vlnovej dlžke riaditel a učitelia.. …More
presne ako píšeš, rodič so skutočnou vierou/ veriaci/ či rodič s rozumom, majúci aktuálne info o covid tyranii/ ateista/ musia isť ruka v ruke a formovať skrz svoj jasný postoj k tejto covid tyranii svoje dieta , že nebude problem vysvetliť prečo nemusi mať škrabošku na karneval na tvári ako ostatné deti... a hladat takú školku a takú školu kde sú na rovnakej vlnovej dlžke riaditel a učitelia.. A tu budeš vidieť kolko behá po ulici takýchto normálnych ludí bez strachu.... je nás strašne málo.... uvidíš ako sa ulice zmenia na karnevalové korzá!
Marieta Ria
Peter, ešte plus sa aj testovať!!. Deti od 2rokov, ak pôjdu do kostola! Však keď tam pôjdu s očkovanými rodičmi, tí nebudú mať problém... keď dokážu maličkým deťom nasadiť respirátor, tak nemám slov...