szuirad1
6539

Św. Robert Bellarmin – obrońca i nauczyciel wiary 17 wrzesnia

Kiedy wydaje się, że łódź Piotrowa tonie, Bóg zawsze zsyła ratunek. Tak też było w czasie protestanckich ataków na Kościół w XVI wieku. Opatrzność Boża w obliczu gwałtownych wystąpień antykatolickich, dała Kościołowi idealnego obrońcę wiary i nauczyciela w osobie św. Roberta Bellarmina. Tytan pracy, inteligentny, błyskotliwy i żarliwy polemista jest znakomitym wzorem zarówno dla teologów, intelektualistów, biskupów, jak i skromnych zakonników.

Św. Robert Franciszek Romulus, bo tak brzmi jego pełne imię, urodził się 4 października 1542 r. w możnej rodzinie w toskańskim miasteczku Montepulciano. Jego matka Cyntia Cerveni była siostrą późniejszego papieża Marcelego II, zaś ojciec Wincenty spokrewniony był ze znakomitymi rodzinami Italii. Kiedy Robert miał 15 lat, w jego mieście jezuici otwierali szkołę. Robert był jednym z pierwszych jej alumnów. Po jej ukończeniu, w 1560 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Po studiach filozoficznych w Kolegium Rzymskim, studiował dalej we Florencji i w Mondovi. Następnie przełożeni wysłali go na studia teologiczne do Padwy, a potem do Lowanium w Belgii. Po ich ukończeniu otrzymał święcenia kapłańskie w roku 1570. Miał wtedy 28 lat.

Na uniwersytecie w Lowanium inteligentny, przenikliwy uczeń zmienił się w doskonałego nauczyciela. Pełnił równocześnie przy tamtejszym kolegium funkcję prefekta studiów i dyrektora duchowego. Toczono tam wówczas zażarte dyskusje na temat prawd wiary, atakowanych przez protestantów. Św. Robert uczestniczył w nich z wielką pasją. W takich okolicznościach powstał oryginalny styl jego apologetycznych przemówień i pism.

Wezwany do Rzymu
Sława Roberta Bellarmina rosła, aż... Św. Robert Bellarmin - obrońca i nauczyciel wiary
szuirad1
Św Hildegarda z Bingen, dziewica i doktor Kościoła 17 września .:ILG:. - Czytelnia: 17 września - Św. Hildegarda z Bingen
szuirad1
Św Lambert z Liege, biskup i męczennik 17 września .:ILG:. - Czytelnia: 17 września - Św. Lambert z Liege
4 more comments from szuirad1
szuirad1
Św Zygmunt Szczęsny Feliński, biskup 17 września .:ILG:. - Czytelnia: 17 września - Św. Zygmunt Szczęsny Feliński
szuirad1
Św Marcin z Finojosa, biskup 17 września .:ILG:. - Czytelnia: 17 września - Św. Marcin z Finojosa
szuirad1
Św Piotr z Arbués, męczennik 17 września .:ILG:. - Czytelnia: 17 września - Św. Piotr z Arbués
szuirad1
Św Jan Macías, zakonnik 17 września .:ILG:. - Czytelnia: 17 września - Św. Jan Macías